Demokracja w pracy jest kluczowa dla przyszłości Europy

• poniedziałek, 22 Listopada 2021
  • Zagranica

fot. pixabay.com

22 listopada Komisja Zatrudnienia Parlamentu Europejskiego będzie głosować nad raportem w tej sprawie przygotowanym przez Gabriele Bischoff. Związki zawodowe trzymają kciuki za pomyślny rezultat.

– Gabi Bischoff jest bardzo aktywną europarlamentarzystką co jest bardzo cenne z punktu widzenia związków zawodowych. Można tylko przypomnieć o jej związkowych korzeniach: przez lata była doradcą w niemieckiej centrali związkowej DGB, natomiast w2015 r. objęła stanowisko przewodniczącej Grupy Pracowników w ramach Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego – komentuje Barbara Surdykowska z Biura Eksperckiego KK NSZZ „Solidarność”. – Dlatego każda jej inicjatywa spotyka się z naszą głęboką uwagą. A ten raport jest zgodny z oczekiwaniami i potrzebami europejskiego ruchy związkowego – dodaje ekspertka.

Europejska Konfederacja Związków Zawodowych podkreśla, że raport Bischoff, realizuje oczekiwania związkowe, w tym:

– podkreśla znaczenie udziału pracowników dla społeczeństwa, demokracji i rozwoju gospodarczego w Europie;

– podkreśla oczekiwania związków zawodowych dotyczące prawdziwie zrównoważonego ładu korporacyjnego i należytej staranności (due deligence) dostosowanych do celów długoterminowych i praw człowieka;

– wzywa Komisję Europejską do przestrzegania porozumień partnerów społecznych;

– podkreśla problemy istniejące w obecnej regulacji dotyczącej spółki europejskiej SE, która jest wykorzystywana jako narzędzie do obchodzenia krajowych zasad dotyczących  współdecydowania (można tylko to uzupełnić wskazując, że oczywiście dotyczy to państw w których są jakieś krajowe zasady dotyczące współdecydowania czyli na przykład Niemiec);

– zwraca uwagę na niedociągnięcia w tzw.  pakiecie dotyczącym prawa spółek i zwraca się do Komisji Europejskiej o jak najszybszą jego rewizję;

– podkreśla potrzebę egzekwowania i konsolidacji wszystkich odpowiednich przepisów UE w celu zapewnienia informacji i konsultacji pracowników jako integralnej części procesu podejmowania decyzji w przedsiębiorstwie;

– zawiera oczekiwanie by stworzyć nową dyrektywę ramową w sprawie informacji, konsultacji i uczestnictwa pracowników dla wszystkich rodzajów firm europejskich oraz tych, którzy korzystają z mobilności firm w UE;

– wzywa Komisję Europejską do przeglądu i egzekwowania dyrektywy o ERZ.

– Tego typu raport ma znaczenie w większym stopniu polityczne niż legislacyjne – ma być on inicjatywą do podejmowania dalszych bardziej konkretnych kroków. Jest on jednakże bardzo ważny właśnie teraz gdy ze względu na dostosowywanie się gospodarek do całego szeregu zmian o charakterze paradygmatycznym, mamy do czynienia z licznymi procesami restrukturyzacyjnymi. W takim kontekście, prawo do informacji i konsultacji, w tym sprawnie działające Europejskie Rady Zakładowe mają znaczenie kluczowe – komentuje Sławomir Adamczyk, szef Biura Branżowo-Konsultacyjnego KK NSZZ „Solidarność”.

Raport (w polskiej wersji językowej) w załączniku.

bs

Projekt_sprawozdania_Gabriele_Bischoff.pdf