Warto rozważyć podjęcie prac nad ustawą o zawodzie pracownika socjalnego!

• wtorek, 28 Września 2021
  • Branże

23 września 2021r. odbyło się spotkanie Krajowej Sekcji Pracowników Pomocy Społecznej NSZZ „Solidarność” z Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.

Na spotkaniu poruszono następujące kwestie dotyczące pracowników pomocy społecznej:

spłaszczenie wynagrodzeń; od lat ta grupa zawodowa domaga się podwyżek, ale nadal większość pracowników w tej branży osiąga wynagrodzenia na poziomie płacy minimalnej. Nadal są jednostki pomocy społecznej, które dodatki wliczają do płacy zasadniczej, co skutkuje zaniżeniem tychże wynagrodzeń. Jednocześnie dochodzi do sytuacji, gdzie różnica w wynagrodzeniu dla pracowników zatrudnionych powyżej 10 lat wynosi jedynie 200 zł w stosunku do pracowników, którzy zaczynają dopiero swoją karierę zawodową.

Minister Stanisław Szwed przypomniał, że od kilku lat płaca minimalna systematycznie rośnie i pozostaje na poziomie ponad 50% w relacji do średniego wynagrodzenia. Korzystają z tego wszyscy pracownicy.

dodatki za pracę w święta lub za pracę w godzinach nocnych dla pracowników DPS-ów;

dysproporcje w wynagrodzeniach między opiekunami, a pielęgniarkami; Jak poinformował minister Szwed rozmowy MRiPS z MZ nie przyniosły dotychczas konsensusu. MZ jest zdania, że pielęgniarki w DPS są niepotrzebne, a z takim stanowiskiem nie zgadza się MRiPS. Rozmowy nadal trwają.

– wraca kwestia bezpieczeństwa pracowników socjalnych, którzy pracują przede wszystkim w terenie.

trudne warunki lokalowe w samych jednostkach pomocy społecznej; biura są ciasne i nie gwarantują zachowania warunków BHP, odpowiedniej intymności, a co gorsze, nawet ochrony danych osobowych. KSPPS zaproponowała opracowanie standardów w tym zakresie dla pomocy społecznej. Resort rozważy takie rozwiązania, choć minister Szwed zwrócił uwagę, że zasady te są uregulowane w Kodeksie Pracy.

dodatki za pracę w terenie oraz dodatkowy urlop wypoczynkowy dla asystentów rodziny;

wywiady środowiskowe przeprowadzanie dla celów medycznych, gdyż na ich podstawie podopieczni są kwalifikowani do różnych form terapii. Pracownicy socjalni nie posiadają przygotowania medycznego i z tego względu nie powinni wykonywać tych czynności.

kwestie administracyjne związane z osiedlaniem się uchodźców czy repatriantów. Bardziej odpowiednim byłoby przydzielanie tym osobom asystentów, którzy by przeprowadzali taką rodzinę przez wszystkie procedury z tym związane.

środki finansowe na odprawy dla pracowników pomocy społecznej, którzy dotychczas obsługiwali program Rodzina 500+. Nie wszyscy będą mogli pozostać w jednostkach OPS.

– dodatkowe środki na wypłatę tzw. 13-tek w przyszłym roku dla tych pracowników, którzy po nowych roku będą zwalniani w związku z wprowadzaną właśnie reformą wypłaty tego świadczenia.

możliwość przejęcia pracowników przez ZUS, który stanie się operatorem wypłaty świadczenia 500+. Niestety, minister Szwed nie pozostawił żadnych złudzeń. Takich planów nie ma, gdyż świadczenie ma być obsługiwane przez system elektroniczny.

– za 2 lata będziemy obchodzić 100-lecie ustawy o pomocy społecznej; warto rozważyć podjęcie prac nad ustawą o zawodzie pracownika socjalnego. Ustawa mogłaby uwzględniać wszystkie zawody w pomocy społecznej, również asystentów rodziny czy opiekunów, którzy przecież wykonują te zadania w ramach tych samych jednostek organizacyjnych pomocy społecznej.

Na zakończenie KSPPS NSZZ „Solidarność” przekazała swoje postulaty na piśmie.

ak

Pismo_Pan_Minister_Stanislaw_Szwed.pdf