Kolejny powód, dla którego warto zapisać się do związku zawodowego! W ramach Polskiego Ładu wprowadzona zostanie nowa ulga podatkowa, umożliwiająca odliczenie składek związkowych od podatku dochodowego.
W ramach Polskiego Ładu wprowadzona zostaje nowa ulga podatkowa, która może zachęcać do zostania członkiem związku zawodowego. W jaki sposób? Zmiana w ustawie o PIT wprowadza możliwość odliczenia składek związkowych od podatku dochodowego. Ulga ma wynosić nie więcej niż 300 złotych.
– Nareszcie oczekiwana przez związkowców od 30 lat zmiana ustawy o podatku dochodowym stała się faktem. Dzięki „Solidarności” będzie możliwość odliczenia składek związkowych od podatku dochodowego. To bardzo ważny krok w kierunku wzmocnienia dialogu społecznego i przede wszystkim bardzo ważna decyzja, jeśli chodzi o aspekt finansowy dla każdego pracownika – wskazał szef „Solidarności”.
– Jeżeli będzie można odliczyć tę składkę, to z pewnością część pracowników będzie chętniej przystępowała do związków zawodowych, a to przecież wzmocni dialog społeczny – zaznaczył Piotr Duda.
ZOBACZ TAKŻE: Piotr Duda: Oczekiwany od ponad 30 lat postulat „S” stał się faktem! Będzie można odliczyć od podatku związkową składkę
Warto podkreślić, że wzmacnianie związków zawodowych buduje społeczeństwo obywatelskie i ma fundamentalny wpływ na ucywilizowanie rynku pracy. Dobrze, że Ministerstwo Finansów ma tego świadomość i przypomina, że związki są prawnie umocowane do działań na rzecz poprawy warunków pracy oraz reprezentowania pracowników w negocjacjach i sporach z pracodawcami. Problemem jednak wciąż pozostaje fakt, że duża część zatrudnionych w Polsce nie ma jednak możliwości zapisać się do związku zawodowego.
W raporcie „Związki zawodowe w Polsce” z 2019 roku sporządzonego przez CBOS napisano, że „z deklaracji badanych pracowników najemnych wynika, iż związki zawodowe działają na ogół w instytucjach, urzędach, zakładach całkowicie państwowych, samorządowych lub publicznych oraz w jednoosobowych spółkach skarbu państwa – 77% zatrudnionych w zakładach pracy zaliczających się do tej grupy zadeklarowało, że w ich miejscu pracy są związki zawodowe. Większość zatrudnionych w firmach czy instytucjach z różnym udziałem kapitału publicznego i prywatnego oraz w firmach prywatnych deklaruje natomiast, iż w ich zakładach pracy nie ma związków zawodowych (odpowiednio 57% i 78%)”.
www.tysol.pl