Nowa ustawa modernizacyjna dla służb podległych MSWiA oraz podwyżki uposażeń w roku 2022 były głównymi tematami spotkania wiceministra Macieja Wąsika z przedstawicielami związków zawodowych zrzeszających funkcjonariuszy służb mundurowych MSWiA. Na spotkanie nie zostali zaproszeni przedstawiciele „Solidarności” zrzeszający funkcjonariuszy Policji. Przewodniczący Piotr Duda zwrócił na to uwagę ministrowi Mariuszowi Kamińskiemu w specjalnym piśmie, który podczas spotkania przekazał Bartłomiej Mickiewicz, szef NSZZ „Solidarność” Państwowej Straży Pożarnej.
– Przywrócony w służbach mundurowych pluralizm związkowy, pozwalający m.in. na organizowanie się funkcjonariuszy w Policji, Służbie Więziennej oraz Służbie Celnej w inne niż dotychczas resortowe związki zawodowe, skutkuje tym, że zgodnie z ustawą o związkach zawodowych w toczących się obecnie rozmowach z Panem Ministrem mają prawo uczestniczyć przedstawiciele wszystkich reprezentatywnych organizacji związkowych – napisał do ministra Kamińskiego lider „Solidarności” Piotr Duda.
Przypomniał, że do rozmów, których przedmiotem są m.in. wynagrodzenia, nie zostali zaproszeni działający w Policji przedstawiciele NSZZ „Solidarność”.
– To nie tylko złamanie zapisów rozdziału III ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych, w tym szczególnie wynikającego z art. 4. zapisów art. 21 dot. rokowań zbiorowych, ale również w kwestii kształtowania warunków pracy i wynagrodzeń wynikających z art. 6. oraz zasady równego traktowania organizacji związkowych zapisanych w art. 1 pkt. 3 – czytamy w liście.
Tymczasem podczas spotkania w MSWiA przeprowadzono rozmowy na temat podwyżki uposażeń w roku 2022. Dodatkowo strona rządowa zgodziła się na przywrócenie w służbach podległych MSWiA funduszu nagród, a dodatkowo wiceminister Maciej Wąsik poinformował, że MSWiA kończy prace nad nową ustawą modernizacyjną na lata 2022-2025, m.in. potwierdzając zwiększenie funduszu uposażeń i wynagrodzeń.
Przewodniczący przypomniał ministrowi, że wspólnie walczyli o wolność, w tym wolność zrzeszania się w związki zawodowe.
– Mając ogromny szacunek do Pana opozycyjnej działalności w czasach PRL, jestem przekonany, że nie trzeba Pana przekonywać do stosowania jednej z podstawowych zasad demokratycznego państwa prawa – wolności do zrzeszania się w związki zawodowe i idącym za tym pluralizmem związkowych. To przecież jeden z naszych najważniejszych postulatów sierpniowych zrealizowanych przez Prawo i Sprawiedliwość, za co dziękowałem podczas minionych uroczystości w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej Panu Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu – napisał w liście szef „Solidarności”.
W komunikacie opublikowanym przez wydział prasowy MSWiA czytamy, że nastąpi wzrost wynagrodzeń w sferze budżetowej m.in. dla funkcjonariuszy służb mundurowych. Oznacza to, że od 1 stycznia 2022 r. płace funkcjonariuszy wzrosną o 4,4 proc., co – wraz z nagrodą roczną – daje wzrost przeciętnego miesięcznego uposażenia o 270 zł na etat. Dodatkowo strona rządowa zgodziła się na przywrócenie w służbach podległych MSWiA funduszu nagród.
Niezależnie od powyższego wiceminister Maciej Wąsik poinformował, że MSWiA kończy prace nad nową ustawą modernizacyjną na lata 2022-2025. Potwierdzono, że zgodnie z porozumieniem podpisanym 8 listopada 2018 r., w nowej ustawie znajdzie się część dotycząca zwiększenia funduszu uposażeń i wynagrodzeń. Strona rządowa potwierdziła również, że finalizuje prace związane ze zmianą zasad doliczania pracy cywilnej do emerytury dla funkcjonariuszy przyjętych po raz pierwszy do służby po 1 stycznia 1999 r. i przed 1 października 2003 r. Chodzi o artykuł 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy. Nowe przepisy są realizacją wcześniejszych uzgodnień ze stroną społeczną.
NSZZ „Solidarność” reprezentował Bartłomiej Mickiewicz, przewodniczący NSZZ „Solidarność” PSP.
Kolejne spotkanie odbędzie się 13 września br.
ml