Światowy indeks przestrzegania praw pracowniczych i związkowych (IV)

• czwartek, 02 Września 2021
  • Zagranica

fot. IndustriAll Global Union

Teraz o niegodnym zachowaniu globalnego biznesu. Covidowy rok 2020 pokazał niestety także liczne przykłady niezgodnego z zasadami dialogu społecznego i społecznej odpowiedzialności biznesu działania korporacji ponadnarodowych. Można wskazać na przykłady wykorzystane w Raporcie.

–  Przedstawiciele pracowników w Volkswagen South Africa (VWSA) w Republice Południowej Afryki zostali zwolnieni za „podżeganie” pracowników do przerwania pracy po ujawnieniu dużej liczby pracowników z pozytywnym wynikiem testu na COVID-19.

–  W Maroku filia francuskiej korporacji ponadnarodowej Veolia odmówiła zarejestrowania 500 pracowników w krajowym organie ubezpieczeń społecznych, co pozbawiło ich prawa do zasiłków.

–  W Brazylii producent samolotów Embraer oraz korporacja spożywcza Nestlé posłużyły się pretekstem trudności gospodarczych z powodu COVID-19 by naruszyć układy zbiorowe  i masowo zwalniać pracowników.

– Te przykłady jakkolwiek wyrywkowe pokazują jedno – konieczność szukania przez związki zawodowe nowych rozwiązań będących odpowiedzią na wzrastającą siłę korporacji ponadnarodowych. Kluczowa jest wewnątrzkorporacyjna solidarność pomiędzy pracownikami i ich przedstawicielami z lokalizacji w różnych krajach – komentuje Sławomir Adamczyk, ekspert NSZZ „Solidarność”.

bs