Rzeszowskie obchody rocznicy powstania Solidarności

• środa, 01 Września 2021
  • Regiony

Świętowanie Dnia Wolności i Solidarności przypadającego 31 sierpnia w rocznicę powstania NSZZ „Solidarność” poprzedziło posiedzenie Zarządu Regionu Rzeszowskiego „Solidarności”, gościnnie w budynku Urzędu Wojewódzkiego. Członkowie ZR przyjęli okolicznościową uchwałę, upamiętniającą wydarzenia sprzed 41 lat, a jej treść odczytał Przewodniczący ZR Roman Jakim:

– Wspominając kolejną rocznicę powstania naszego związku, pragnie dać wyraz szacunku tym wszystkim, niejednokrotnie nieznanym z imienia i nazwiska, bez których nie byłoby „Solidarności” i nie byłoby wolnej Polski. To radosne świętowanie naznaczone jest czasem pandemii i wynikającymi z niej ograniczeniami. Jednak nawet ten fakt nie umniejszy prawdy, że „Solidarność” wyrosła z pragnienia wolności i niezależności, z potrzeby przestrzegania praw człowieka, z tradycji i nauki chrześcijańskiej. Wzmacniana była wiarą, która pozwalała narodowi przetrwać najtrudniejsze momenty dziejów a ludziom osobiste tragedie. Pomimo cierpień, ofiar i upokorzeń zapoczątkowała wielkie zmiany polityczno-społeczne w Polsce i Europie.

Dzisiaj żyjemy w wolnym, suwerennym i niepodległym państwie. Zawdzięczamy to – Wam – odznaczanym dzisiaj, za zasługi dla chwały i rozwoju Rzeczypospolitej Polskiej. I choć wyzwania stawiane przed kolejnym pokoleniem Polaków różnią się od tych, którym Wy stawialiście czoło, to wciąż chcemy i musimy im sprostać.

Wygraliśmy batalie o wiek emerytalny, płacę minimalną, stawkę godzinową, wolne niedziele w handlu, pluralizm związkowy. Dzisiaj, wprowadzenie emerytur stażowych jest dla nas najważniejszym postulatem.

Kolejne lata zależą wyłącznie od nas samych, jeśli tylko pozostaniemy SOLIDARNI, bo Solidarność to jedność serc, umysłów i rąk zakorzenionych w ideałach, które są zdolne przemieniać świat.

Później nastąpiła uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych za zasługi dla niepodległości i przemian demokratycznych przyznanych przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.
Tutaj więcej informacji kto otrzymał odznaczenia.

W trakcie spotkania wręczono również odznaczenia związkowe. Rada Międzyregionalnej Sekcji Pożarnictwa NSZZ Solidarność Województwa Podkarpackiego postanowiła wyróżnić zasłużonych mieszkańców Podkarpacia. Z rąk Aspiranta Sztabowego w stanie spoczynku Leszka Pelca Odznakę Honorową Krzyż Strażacki otrzymali:

Roman Jakim – Przewodniczący Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność”

Bogumiła Stec-Świderska – Zastępca Przewodniczącego Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność”.

Wśród gości, którzy przyjęli zaproszenie na solidarnościowe obchody byli: Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego; Barbara Kiełt, Okręgowy Inspektor Pracy; Jerzy Guniewski, Dyrektor Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Rzeszowie.

Obchody rocznicowe zakończyła tradycyjna msza św. w rzeszowskim kościele farnym, na którą uczestników uroczystości zaprosił przewodniczący ZR. Nabożeństwo w intencji Ojczyzny i „Solidarności” celebrował ks. bp Edward Białogłowski w asyście kapłanów związanych z NSZZ „S”.

www.solidarnosc.rzeszow.org.pl