Światowy indeks przestrzegania praw pracowniczych i związkowych (II)

• wtorek, 31 Sierpnia 2021
  • Zagranica

fot. AFP PHOTO / DESMOND KWANDE

W tej części przedstawimy informację jak zbudowany jest indeks oraz jego kluczowe tegoroczne ustalenia.

Państwa podzielone są na 6 kategorii, poczynając od najgorszej:

• 5+ – Brak gwarancji praw z powodu kompletnego załamania się praworządności w danym państwie
  • 5 – Brak gwarancji praw
  • 4 – Systematyczne łamanie praw
  • 3 – Regularne łamanie praw
  • 2 – Powtarzające się naruszenia praw
  • 1 – Sporadyczne naruszenia praw.

Polska sklasyfikowana jest w grupie (kategorii) trzeciej. Z bliskich sąsiadów Węgry i Rumunia są w grupie czwartej, natomiast Ukraina w grupie piątej.

Kategoria 5 obejmuje następujące państwa: Afganistan, Algieria, Bahrajn, Bangladesz, Białoruś, Brazylia, Kambodża, Chiny, Kolumbia, Ekwador, Egipt, Erytrea, Eswatini (dawna nazwa Suazi), Gwatemala, Haiti, Honduras, Hongkong, Indie, Indonezja, Iran, Irak, Jordania, Kazachstan, Republika Korei, Kuwejt, Laos, Malezja, Pakistan, Filipiny, Sudan, Tajlandia, Turcja, Ukraina, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Zimbabwe.

W kategorii 5+ wskazane są obszary i państwa w których ma miejsce kompletne załamanie władzy centralnej, na przykład w wyniku wojny domowej. Są to: Burundi, Republika Środkowoafrykańska, Libia, Myanmar, Palestyna, Somalia, Południowy Sudan, Syria i Jemen).

Ósma edycja Global Rights Index ocenia 149 krajów pod względem stopnia poszanowania praw pracowniczych. Kluczowe ustalenia wskazują, że:

• 87 procent krajów naruszyło prawo do strajku.
  • 79 procent krajów naruszyło prawo do rokowań zbiorowych.
  • 74 procent krajów narusza prawa pracowników do zakładania i przystępowania do związków zawodowych.
  • Liczba krajów, które utrudniały rejestrację związków zawodowych, wzrosła z 89 w 2020 roku do 109 w 2021 roku.
  • Na liście dziesięciu krajów najgorszych dla pracowników pojawiły się dwa nowe kraje: Białoruś i Birma.
  • Liczba krajów, które pozbawiają lub ograniczają wolność słowa, wzrosła z 56 w 2020 roku do 64 w 2021 roku.
  • Pracownicy byli narażeni na przemoc w 45 krajach.
  • W 65% krajów pracownicy nie mieli dostępu do wymiaru sprawiedliwości lub mieli ograniczony dostęp.
  • Pracownicy doświadczyli arbitralnych aresztowań i zatrzymań w 68 krajach.

bs