W Szczecinie wreszcie powstanie miejsce na miarę historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej

• wtorek, 31 Sierpnia 2021
  • Regiony

W poniedziałek, przed historyczną bramą Stoczni Szczecińskiej, odbyły się uroczystości upamiętniające 41. rocznicę podpisania pierwszego z Porozumień Sierpniowych – Porozumienia Szczecińskiego. Podczas uroczystości zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej Bogdan Biś odczytał list od szefa „S” Piotra Dudy.
Piotr Duda zaznaczył, że Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” nie narodził się w Gdańsku, choć bez podpisanych tam Porozumień Sierpniowych trudno sobie wyobrazić jego powstanie.

Tak jak bez porozumień w Szczecinie, Jastrzębiu Zdroju i Dąbrowie Górniczej oraz kilkudziesięciu innych miejscach w Polsce, sukces ten byłby niemożliwy. Nie byłby też możliwy, gdyby nie odwaga ponad siedmiuset tysięcy pracowników w całym kraju, którzy podejmując strajk, narażając nawet swoje życie, upomniało się o własny niezależny związek zawodowy. Związek zawodowy, a nie ruch społeczny!

– podkreślił w liście przewodniczący. Zaznaczył, że dzisiejsze spotkanie odbywa się w 41. rocznicę podpisania porozumień szczecińskich – w miejscu naznaczonym krwią ofiar Grudnia 1970 roku, ale też miejscu wielkiego sierpniowego zwycięstwa, któremu na imię „Solidarność”.

My ludzie „Solidarności” mamy prawo do dumy ze swoich dokonań. To masowy protest setek tysięcy ludzi, a nie pojedynczych osób, doradców, czy opozycjonistów, wymusił na komunistycznej władzy ustępstwa, a w konsekwencji po wielu latach przywrócił nam wolność. Dlatego od lat NSZZ „Solidarność” stara się przywracać pamięć tym bezimiennym często Bohaterom, o których wielu – nawet ludzi „Solidarności” – stara się zapomnieć

– napisał Piotr Duda. Dodał, że „Solidarność” pamięta o bohaterach, tak jak pamięta o postulatach, z których wiele jeszcze nie zostało spełnionych.

Najlepszym co możemy dzisiaj zrobić, aby nie zmarnować tamtego wysiłku, to cierpliwie je realizować. Dzisiaj czas na 14-ty postulat o emeryturach! NSZZ „Solidarność” uruchomiło obywatelski projekt ustawodawczy – Emerytura za staż”. To rozwiązanie jest szczególnie ważne dla pracowników zakładów przemysłowych. Proszę, abyście w imię wdzięczności dla Bohaterów tamtego czasu włączyli się w zbieranie podpisów pod tą ważną inicjatywą

– zaznaczył szef „S”. Na zakończenie przekazał bardzo ważną informację.

Kolejna rocznica powstania naszej ukochanej „Solidarności” daje nadzieję, że w Szczecinie wreszcie powstanie miejsce na miarę historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej. Powołany przez Komisję Krajową NSZZ „Solidarność” oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Instytut Dziedzictwa Solidarności, utworzy w „Stołówce Stoczni Szczecińskiej” swój oddział i przywróci społeczeństwu to kluczowe dla powstania Związku miejsce. Dzięki staraniom Komisji Krajowej Stołówka wraz z całym budynkiem zostanie odbudowana, stając się godnym i żywym miejscem pamięci. Szkoda, że musieliśmy czekać na to ponad 30 lat.

Szczęść Boże „Solidarności”

– napisał w liście Piotr Duda