Wyższa płaca minimalna w państwach UE – to więcej pracowników i ich rodzin na wakacjach

• środa, 04 Sierpnia 2021
  • Zagranica

fot.pixabay.com

Chociaż dostęp do wakacji wzrósł w ciągu ostatniej dekady, większość rodzin o niskich dochodach wciąż pozostaje wykluczona. Patrząc z lotu ptaka, jak wynika z badań Eurostat, 28% obywateli UE nie może sobie pozwolić na tygodniowe wakacje poza domem – ale liczba ta wzrasta do 59,5% w przypadku osób, których dochody są poniżej progu zagrożenia ubóstwem (60% mediany dochodów w danym państwie).

Jak wiadomo w październiku 2020 r.  Komisja Europejska przedstawiła projekt dyrektywy dotyczącej adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w UE. Prace nad projektem trwają zarówno w Radzie jak i Parlamencie Europejskim.  Myśląc o płacy minimalnej warto także pamiętać, że jej godny poziom (czyli powyżej 50% wynagrodzenia przeciętnego czy 60% mediany wynagrodzenia w danym państwie) warunkuje możliwość pracownika i jego bliskich do wyjazdu na wakacje.

Wielu Europejczyków, których dochody są poniżej 60% mediany, są bezrobotni, są nieaktywni zawodowo lub są na emeryturze, ale grupa ta obejmuje również miliony nisko opłacanych pracowników, zwłaszcza tych, którzy otrzymują ustawową płacę minimalną. Jak wskazuje Komisja Europejska ustawowe płace minimalne narażają pracowników na ryzyko ubóstwa w co najmniej 16 państwach członkowskich UE, a 22 mln pracowników otrzymuje mniej niż 60% mediany wynagrodzenia z danego państwa.

Najgorsza sytuacja jest w Grecji, gdzie 88,9% osób zagrożonych ubóstwem nie mogło sobie pozwolić na wakacje, a następnie Rumunia (86,8%), Chorwacja (84,7%), Cypr (79,2%) i Słowacja (76,1%). Włochy mają największą liczbę osób w tej kategorii (7 mln), a następnie Hiszpania (4,7 mln), Niemcy (4,3 mln), Francja (3,6 mln) i Polska (3,1 mln).

Zastępca Sekretarza Generalnego Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych Esther Lynch wskazuje: Wakacje nie powinny być luksusem dla nielicznych. Podczas gdy wielu pracowników jest poza domem, ciesząc się wolnym czasem z przyjaciółmi i rodziną, miliony są tego pozbawione z powodu niskich zarobków. Wzrost nierówności w „dostępie” do wakacji pokazuje, że korzyści płynące ze wzrostu gospodarczego w Europie w ciągu ostatniej dekady nie zostały sprawiedliwie podzielone.

Projekt dyrektywa o adekwatnych wynagrodzeniach minimalnych w UE musi zostać wzmocniony tak aby zapewnić, że płace nigdy nie będą tak niskie by pozostawiały pracownika w ubóstwie. Układy zbiorowe muszą stać się wszędzie rutynową częścią zatrudnienia, aby zapewnić naprawdę sprawiedliwe zarobki dla wszystkich- dodaje Esther Lynch.

bs