Krajowa Sekcja Przemysłu Zbrojeniowego NSZZ „Solidarność” zajęła stanowisko w sprawie decyzji MON dotyczącej zakupu czołgów Abrams.
Pismo zostało skierowane do Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka.
Rada Sekcji, wyrażając satysfakcję z troski o bezpieczeństwo Państwa Polskiego, którą prezentuje Rząd, zwraca jednocześnie uwagę na kilka kwestii, które nie zostały jasno określone. W związku z czym, w piśmie postawione są konkretne pytania dotyczące szczegółów zawartego kontraktu. Jak będzie rozwiązany problem serwisowania nowo nabytego sprzętu i dostarczania amunicji? Czy w związku z tym będzie możliwy transfer technologii do polskiego przemysłu zbrojeniowego? Czy też Polska pozostanie jedynie płatnikiem w zamian za dostarczone uzbrojenie i jego obsługę?
Równocześnie Rada Sekcji wyraziła troskę co do dalszych działań dotyczących projektów modernizacji polskiej armii z uwzględnieniem udziału w niej rodzimego sektora zbrojeniowego. Podkreślono, że kilka programów, które miały być realizowane w przeszłości, a które miały być również szansą dla sektora, nie zostały skutecznie sfinalizowane. Z tego względu, uprawnionym wydaje się być zaniepokojenie czy obecny kontrakt ze stroną amerykańską nie będzie zagrożeniem dla aktualnie realizowanych programów „Wilk” i Narew”. Dlatego, zdaniem Rady, jest najwyższy czas aby jasno określić jaka będzie strategia działania Rządu względem Polskiej Grupy Zbrojeniowej, gwarancje dla planowego realizowania zamówień i ich finansowania. Założenia te należy wpisać w szerszy kontekst, mając świadomość, że sektor zbrojeniowy to wiele tysięcy miejsc pracy i duży potencjał rozwoju technologicznego.
pp