Piotr Duda: Zwycięzcy „Solidarki” często stawali się gwiazdami wielkiego formatu

• środa, 23 Czerwca 2021
  • W mediach

fot. M.Żegliński

Na mecie I etapu 32. Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków z Piotrem Dudą, przewodniczącym Komisji Krajowej NSZZ Solidarność rozmawiał Mateusz Kosiński.

Tygodnik Solidarność: Panie Przewodniczący, za nami I etap 32. Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków. To wydarzenie to dobra forma promocja naszego związku?

Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej: Międzynarodowy Wyścig Solidarności i Olimpijczyków to tradycja, bo odywa się już po raz 32., to historia – bo to historia powstania NSZZ „Solidarność”, związku słynnego na cały świat i sport, który jest najważniejszy. Weszło to już w naszą tradycję, z tego miejsca dziękuję organizatorom, za ten wysiłek organizacyjny, niestety po raz drugi nie odbywa się w standardowej formie Maraton Solidarności, który odbędzie się wirtualnie. Waldemar Krenc jako organizator główny Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków włożył wielki trud w to, że i w tym jak i w poprzednim roku, mimo trudnej sytuacji pandemicznej, Wyścig się odbywa, zawodników jest nawet coraz więcej. Warto podkreślić, że w tym roku startuje 160 zawodników. To wspaniały wynik, dla mnie to najważniejszy Tour w Polsce, on od początku jest przygotowywany przez „Solidarność”, to dziecko naszego związku.

Dziś również inne ważne wydarzenie dla polskiego sportu. Mecz Polska-Szwecja. Jaki wynik Pan Przewodniczący obstawia?

Wolałbym nie typować (śmiech). Ostatnio przed meczem z Hiszpanią mówiłem, że rozum mówi coś innego niż serce, które działa po swojemu. Dziś jest podobnie. Serce podpowiada zwycięstwo i wyjście z grupy i granie strefie pucharowej o której marzyliśmy. Oby powtórzył się scenariusz z Mistrzostw Europy we Francji w 2016 r.

W Wyścigu trzyma Pan kciuki za Polaków?

Oczywiście za Polskich zawodników, ale wszyscy są zwycięzcami. To ważne, że Wyścig daje szanse młodym zawodnikom, przyszłym olimpijczykom. Polscy zawodnicy często nie mają szans w Tour de Pologne, gdzie trzeba wyłożyć duże pieniądze by w tym tourze pojechać. Podczas Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków młodzi zawodnicy mają szansę na sprawdzenie swoich umiejętności i mamy wiele przykładów na przestrzeni 32. lat, że zwycięzcy „Solidarki” stawali się gwiazdami wielkiego formatu.