„Solidarność – to stała troska o dom ojczysty”

• wtorek, 30 Marca 2021
  • Regiony

W Parafii Św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu odbyła się XXI Ogólnopolska Droga Krzyżowa Ludzi Pracy. Tegorocznemu nabożeństwu towarzyszyły słowa ks. Popiełuszki „Solidarności to stała troska o dom ojczysty”. Modlono się o ustanie pandemii i ocalenie miejsc pracy.

– Sami od siebie wymagajmy, aby w życiu kierować się prawdą Ewangelii, a nie naszymi ludzkimi słabościami – powiedział przed rozpoczęciem uroczystości proboszcz parafii ks. kanonik dr Marcin Brzeziński. Rozważania poszczególnych stacji przygotowane zostały przez ludzi pracy związanych z różnymi branżami dotkniętymi kryzysem w czasie pandemii. Obecni byli przedstawiciele służby zdrowia, edukacji, przedsiębiorcy, robotnicy i wiele innych.

Rozważania przygotowali i czytali m.in. Danuta Kubacka z „Solidarności” oświatowej, Maria Ochman, przewodnicząca NSZZ „Solidarność” Służby Zdrowia oraz Aleksander Piwoński z „Solidarności” Huta Warszawa. Co roku Ogólnopolska Droga Krzyżowa Ludzi Pracy od grobu bł. ks. Popiełuszki przechodziła przez ulice warszawskiego Żoliborza. W tym roku, podobnie jak w poprzednim, liturgia, która została zorganizowana w świątyni, transmitowana była poprzez łącza internetowe.

Nie bez powodu Droga Krzyżowa Ludzi Pracy jest związana z osobą bł. ks. Jerzego, legendarnego patrona „Solidarności”, który w latach osiemdziesiątych XX wieku walczył o etos pracy, o godność robotników i zaangażował się w powstające Duszpasterstwo Ludzi Pracy. Współorganizatorem wydarzenia tradycyjnie już była NSZZ „Solidarność”.

www.tysol.pl