EKES popiera propozycję ustalenia europejskich standardów minimalnych wynagrodzeń

• piątek, 26 Marca 2021
  • Zagranica

fot.pixabay.com

Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES) poparł propozycję ustalenia europejskich standardów dotyczących adekwatnych wynagrodzeń minimalnych i wzmocnienia systemów negocjacji zbiorowych w całej UE.

Podczas swojej ostatniej sesji plenarnej EKES (24-25 marca) przyjął opinię dotyczącą projektu dyrektywy w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych. Projekt od początku budził liczne dyskusje i kontrowersje. W czasie prac prowadzonych w Komitecie wyraźnie zarysował się podział pomiędzy związkami zawodowymi i organizacjami pracodawców. Swój krytyczny głos wobec propozycji wyrażały także organizacje wywodzące się z krajów skandynawskich. Ostatecznie, w drodze głosowania, EKES przyjął opinię, która dała wyraźne poparcie propozycji Komisji.

W opinii zwrócono uwagę na to, że dyrektywa może być istotnym czynnikiem ożywienia gospodarczego. Sprzyjać temu ma tworzenie poprzez system sprawiedliwych płac minimalnych równych szans i dobrobytu. Zdaniem EKES dyrektywa może zapewnić  rentowność pracy, zwalczanie ubóstwa oraz wzmocnienie roli partnerów społecznych i dialogu społecznego.

Komitet podkreślił w opinii, że oczekuje, iż dyrektywa zostanie starannie opracowana, tak by respektowała krajowe tradycje, przepisy i praktyki oraz pozostawiała swobodę dostosowania zobowiązań do kontekstu krajowego. Zaznaczono również, że partnerzy społeczni powinni być autonomiczni, a organizacje pracodawców i związki zawodowe powinny być chronione przed jakimikolwiek formami ograniczania ich prawa do organizowania się, występowania w roli przedstawicieli lub podejmowania działań zbiorowych.

Grupa pracodawców w EKES wyraźnie sprzeciwiła się treści opinii i przedstawiła projekt kontropinii, w której przede wszystkim odmawiano prawa do regulowania problematyki wynagrodzeń minimalnych na poziomie UE w sposób wiążący. Strona pracodawców twierdziła również, że czas kryzysu to nie jest właściwy okres na działania mogące spowodować wzrost płac. Kontropinia została odrzucona jednak z racji uzyskania 25% głosów poparcia zostanie załączona do opinii Komitetu.

Przyjęta treść opinii będzie wkrótce dostępna tutaj.

Poniżej projekt opinii do pobrania.

msz

Dyrektywa_w_sprawie_adekwatnych_wynagrodzen_minimalnych.pdf