Organizacja Zakładowa NSZZ „Solidarność” w Viessmann Technika Grzewcza Sp. z o.o. w Legnicy złożyła zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w Legnicy o możliwości popełnienia przestępstwa przez przedstawicieli pracodawcy. Sprawa dotyczy utrudniania działalności związkowej przewodniczącemu Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Viessmann Technika Grzewcza Sp. z o.o. w Legnicy , Mariuszowi Kwietniowskiemu.
Jak podkreślają związkowcy, mimo że Kwietniowski wciąż pełni funkcję przewodniczącego, pracodawca uniemożliwia mu uczestnictwo w negocjacjach dotyczących podwyżek płac oraz zmian w Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych. Odmówiono mu udziału w spotkaniach z pracodawcą zarówno w formie stacjonarnej, jak i online – m.in. 20 września i 17 października 2024 roku.
Organizacja wielokrotnie wzywała Viessmann Technika Grzewcza do uznania praw swojego przewodniczącego i umożliwienia mu realizacji obowiązków wynikających z ustawy o związkach zawodowych. Wobec braku reakcji sprawa trafiła do prokuratury, a jednocześnie przed Sądem Rejonowym w Legnicy toczy się postępowanie w sprawie przywrócenia Kwietniowskiego do pracy.
Związkowcy uważają, że działania pracodawcy są świadomym i celowym utrudnianiem działalności związku zawodowego, co stanowi naruszenie prawa. Teraz sprawę rozpatrzy prokuratura.
Źródło: NSZZ „Solidarność” Region Zagłębie Miedziowe