21 stycznia 2025 r. w Warszawie odbyło się spotkanie Roxany Minzatu, wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej i Komisarz ds. praw socjalnych, umiejętności, pracy wysokiej jakości oraz gotowości z przedstawicielami związków zawodowych i organizacji pracodawców.
W spotkaniu z ramienia NSZZ „Solidarność wzięły udział ekspertki Komisji Krajowej: Magdalena Gryciuk i Agata Baranowska-Grycuk.
Dialog społeczny w Polsce
Podczas spotkania przedstawicielki Solidarności odniosły się do głównych wyzwań i potrzeb w zakresie wdrażania legislacji unijnej, w tym w szczególności dotyczącej wysokiej jakości miejsc pracy i umiejętności. Omówiły także stan dialogu społecznego w Polsce.
– Podkreśliliśmy kluczowe priorytety, które powinny stać się przedmiotem działań Unii Europejskiej takie jak. np. monitorowanie implementacji dyrektywy w sprawie pracy za pośrednictwem platform i w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w UE; dyrektywa o stażach; rewizja dyrektywy o Europejskich Rad Zakładowych; rewizja rozporządzenia 883/2004 dotyczącego koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego; wzmocnienie mandatu Europejskiego Urzędu ds. Pracy; przegląd realizacji Planu Działania na rzecz Europejskiego Filaru Praw Socjalnych
– relacjonowały po spotkaniu.
W stronę układów zbiorowych
Z zadowoleniem przyjęto także deklarację Komisarz wsparcia dla dalszej implementacji dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (EU) (UE) 2022/2041 z dnia 19 października 2022 r. w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej tym bardziej, że podkreśliła potrzebę wzmocnienia układów zbiorowych pracy wynikającą z dyrektywy.
Zielony Ład to wysokie koszty społeczne
Podczas spotkania szczególnie akcentowano kwestię zbyt szybkiego wdrażania przepisów związanych z Zielonym Ładem co skutkuje wysokimi kosztami społecznymi, jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa gospodarczego naszego kraju, szczególnie bezpieczeństwa socjalnego pracowników. – Zaapelowałyśmy o rewizję przepisów – przekazały przedstawicielki NSZZ „Solidarność”.
Dualny rynek pracy
– W dalszej części zwróciłyśmy uwagę na nierozwiązany problem dualnego ryku pracy w Polsce i próby odstąpienia rządu od przyjęcia przepisów w zakresie objęcia ubezpieczeniem społecznym wszystkich umów cywilnoprawnych. W nawiązaniu do tego Pani Komisarz podkreśliła, ze nie można zapominać o długoterminowych skutkach takich zaniechań, aby nie dopuścić do ubożenia przyszłych pokoleń. Przypomnieliśmy także nierozwiązaną kwestię wdrożenia systemu opieki długoterminowej w naszym kraju i związanym z tym ograniczeniem wzrostu aktywności zawodowej pracowników. Nadal uznajemy za aktualne rekomendacje międzynarodowych ekspertów stworzone na zlecenie Komisji Europejskiej w raporcie z 2023 r. o przyszłości zabezpieczenia społecznego i państwa dobrobytu w UE. Liczymy, że kierunek zaproponowany w raporcie będzie kontynuowany
– przekazały po spotkaniu.
Komisarz Minzatu poinformowała także o najbliższych planach związanych ze wzmocnieniem obszaru edukacji oraz przedstawiła założenia inicjatywy Union of Skills, która ma być długookresową odpowiedzią na wyzwania w obszarze edukacji dzieci i dorosłych.
mg, ab