– Posługiwanie się gotówką daje nam to, co ludzie szczególnie sobie cenią: anonimowość i ochronę prywatności. Gotówka chroni również przed wykluczeniem finansowym obywateli, którzy z różnych względów nie mogą albo nie chcą korzystać z płatności bezgotówkowych – argumentuje Alfred Bujara, przewodniczący handlowej Solidarności.
„Płacąc gotówką, wspieramy polskie firmy”
Koalicja dla Gotówki to ruch zrzeszający przedstawicieli organizacji obywatelskich, przedsiębiorców i związkowców, którzy optują za zachowaniem gotówki jako podstawowego środka płatniczego w obrocie gospodarczym.
Wczoraj, 16 stycznia, dwunastu sygnatariuszy podpisało w Warszawie siedmiopunktowy Manifest powołujący Koalicję dla Gotówki. Jednym z nich był przewodniczący handlowej Solidarności Alfred Bujara.
W manifeście możemy przeczytać o argumentach przemawiających za obroną gotówki. Są to między innymi: łatwiejsze kontrolowanie wydatków, większe bezpieczeństwo w przypadku kryzysów i zagrożeń, zapewnienie anonimowości czy ochrona przed wykluczeniem finansowym.
– Płacąc gotówką, wspieramy polskie firmy. W ten sposób tworzymy i utrzymujemy miejsca pracy. Posługiwanie się gotówką daje nam to, co ludzie szczególnie sobie cenią: anonimowość i ochronę prywatności. Gotówka chroni również przed wykluczeniem finansowym obywateli, którzy z różnych względów nie mogą albo nie chcą korzystać z płatności bezgotówkowych. Przede wszystkim własna waluta i gotówka są gwarantem niezależności ekonomicznej i niepodległości państwa – stwierdził Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność” w rozmowie z „Naszym Dziennikiem”.
Limit transakcji gotówkowych
Powstanie Koalicji dla Gotówki wiąże się z nowymi przepisami, które zostały przegłosowane na poziomie Unii Europejskiej w kwietniu 2024 roku. Ustalono wówczas, że od 2027 roku limit transakcji gotówkowych będzie wynosił 10 tysięcy euro.
Co więcej, przy zakupach powyżej 3 tysięcy euro klient będzie musiał okazać dokument potwierdzający jego tożsamość.
– Naszym zdaniem utrudnienia w codziennym korzystaniu z gotówki, jakich doświadczają obywatele, nie są procesem naturalnym ani samoistnym. Mają miejsce dlatego, że lobbują za nimi niektóre korporacje bankowe, płatnicze i medialne. Koalicja dla Gotówki uważa, że potrzebne są odgórne działania ze strony państwa polskiego mające na celu aktywne promowanie systemu gotówkowego. Stawką jest wolność, prywatność i bezpieczeństwo Polek i Polaków – zaznaczono w manifeście Koalicji.
źródło: tysol.pl / interia.pl