Przejdź do treści Wyszukiwarka

Rozwój zdolności NSZZ „Solidarność” dla aktywnego udziału w procesie monitorowania i stanowienia prawa


Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” w dniu 02.12.2024 r. rozpoczęła realizację projektu „Rozwój zdolności NSZZ ”Solidarność” dla aktywnego udziału w procesie monitorowania i stanowienia prawa”, zgodnie z warunkami Działania 04.03 Dialog społeczny w zakresie adaptacyjności: Budowanie zdolności partnerów społecznych w zakresie stanowienia oraz monitorowania prawa i polityk publicznych, w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS), współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

Głównym celem projektu jest podniesieni zdolności NSZZ „Solidarność” oraz jej przedstawicieli i przedstawicielek do aktywnego udziału w implementacji do legislacji krajowej europejskich aktów prawnych, ze szczególnym uwzględnieniem Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2041 z 19.10.2022r. w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej, Zrewidowanej Europejskiej Karty Społecznej (ZEKS)(uchwalonej w 1996 r.) oraz Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/970 z 10.05.2023 r. w sprawie wzmocnienia stosowania zasady równości wynagrodzeń dla mężczyzn i kobiet za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości za pośrednictwem mechanizmów przejrzystości wynagrodzeń oraz mechanizmów egzekwowania, a także stworzenie warunków pozwalających na zwiększenie liczby zawieranych układów zbiorowych pracy i wprowadzanie rozwiązań adekwatnych do zmian zachodzących w gospodarce i na rynku pracy.

Aby wzmocnić zaangażowanie struktur Związku w proces monitorowania prawa potrzebny jest rozwój potencjału eksperckiego w obszarach ważnych dla konsultacji, negocjacji i rokowań zbiorowych oraz prowadzenie systematycznych konsultacji wewnątrzzwiązkowych, z wykorzystaniem aktywnych form i nowoczesnych narzędzi konsultacji.

W efekcie projektu szkoleniami z zakresu rokowań zbiorowych zostanie objętych 280 przedstawicieli i przedstawicielek struktur branżowych NSZZ „Solidarność”. 60 osób będzie mogło podnieść swoje kompetencje poprzez udział w studiach podyplomowych z zakresu analizy zagadnień społeczno- ekonomicznych, a kolejnych 30 weźmie udział w szkoleniach z efektywnej komunikacji.

Poza pracami dwóch zespołów eksperckich monitorujących wdrażanie każdej z Dyrektyw, zaplanowano też dwa seminaria naukowe, dedykowane analizie stanu praw zbiorowych i społecznych w Polsce, w tym szczególnie omówieniu efektów wdrażania dyrektywy o adekwatnych płacach minimalnych w UE oraz upowszechnieniu dorobku negocjacyjnego NSZZ „Solidarność”. Opracowane zostaną: katalog zapisów dla UZP, śródokresowe i końcowe zalecenia w zakresie wdrożenia dyrektywy o adekwatnych placach minimalnych w UE, zalecenia w zakresie transpozycji dyrektywy o przejrzystości płac i równości wynagrodzeń, poradnik nt. warunków efektywnych rokowań.

Zostaną opublikowane dwa artykuły, dwa krótkie filmy oraz 6 infografik cyfrowych przybliżających problematykę praw zbiorowych, rolę rokowań zbiorowych czy też dobre praktyki z zakresu UZP. W projekcie przewidziano również opracowanie i pilotaż związkowej aplikacji mobilnej, dedykowanej dla NSZZ „Solidarność”, jako nowego kanału komunikacji bezpośredniej i konsultacji dla członków i członkiń Związku.

Realizacja całości projektu potrwa 36 miesięcy i zakończy się 30.11.2027 r.
Łączna kwota wydatków projektu wynosi 4 143 761,65 PLN, w tym dofinansowanie ze środków europejskich w kwocie 3 419 432,11 PLN oraz dofinansowanie ze środków dotacji celowej w kwocie 600 016,69 PLN.