Marcin Wojewódka już nie jest pełniącym obowiązki prezesa PKP Cargo. Konkurs na stanowisko prezesa w restrukturyzacji wygrała Agnieszka Wasilewska-Semail. Nowy zarząd ma rozpocząć pracę w styczniu, a sama prezes – 1 lutego 2025 roku.
Jak informuje portal Rynek-kolejowy.pl nowa prezes PKP Cargo Agnieszka Wasilewska-Semail jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego i podyplomowych studiów międzynarodowego prawa gospodarczego na katolickim Uniwersytecie w Leuven.
„Dotychczas związana była nie z sektorem transportowym, lecz bankowym (w Polsce i Belgii) oraz energetycznym. Ma doświadczenie ze spółkami w procesie restrukturyzacji, co wobec trwającego kryzysu przewoźnika będzie miało niebagatelne znaczenie”.
– czytamy w informacji na ten temat.
Jak podaje portal, konkurs na członków nowego, stałego zarządu ogłoszono na początku listopada. Pełniący dotychczas obowiązki prezesa Marcin Wojewódka, choć także startował w konkursie, nie został prezesem, wróci więc do pełnienia funkcji w Radzie Nadzorczej Spółki.
Zarząd
„Zarząd ma składać się z sześciu osób: oprócz prezesa poszczególni członkowie mają odpowiadać w nim za sprawy handlowe, finansowe, operacyjne, pracownicze i związane z restrukturyzacją. Na razie wybrano jednak tylko trzy osoby: oprócz Wasilewskiej-Semail zasiądą w nim Artur Warsocki, Sebastian Miller i Paweł Miłek. Ten ostatni będzie jedynym członkiem obecnego zarządu, który utrzyma stanowisko – pełniąca obowiązki członka zarządu ds. finansowych Monika Starecka również powróci do rady nadzorczej”
– czytamy na portalu Rynek-kolejowy.pl.
Solidarność alarmowała od miesięcy
Przypomnijmy, NSZZ „Solidarność” od miesięcy alarmuje, że wśród zwolnionych jesienią w procesie zwolnień grupowych w PKP Cargo niemal 4 tys. pracowników są osoby, których stosunek pracy podlega szczególnej ochronie, m.in. osoby w wieku przedemerytalnym i działacze związkowi. W ostatnim czasie Sąd wydał już pierwsze zabezpieczenia w postaci nakazu dalszej pracy dla niektórych z nich. Wyjątkowo szokujący przykład zwolnienia kobiety w ciąży także znalazł swój finał. Została przywrócona przez same władze PKP Cargo. Sposób przeprowadzania zwolnień grupowych zaniepokoił jednak także głównego inspektora pracy Marcina Staneckiego, który po liście, który otrzymał od przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy, polecił pilną kontrolę w PKP Cargo SA w restrukturyzacji przez Okręgowego Inspektora Pracy w Warszawie.
Reakcje związkowców
O komentarz w sprawie poprosiliśmy przedstawicieli NSZZ „Solidarność” w PKP Cargo, którzy zostali, podobnie, jak niemal 4 tys. innych pracowników spółki zwolnieni w wyniku przeprowadzonych jesienią zwolnień grupowych.
„Sprawiedliwości stało się zadość”
Sprawiedliwości stało się zadość. Marcin Wojewódka poległ za krzywdę ludzką. Wziął pieniądze ze spółek-córek niezgodnie z prawem, potem ją oddał, ale nie można takiej osoby stawiać na stanowisku prezesa PKP Cargo
– komentuje Henryk Grymel, przewodniczący Krajowej Sekcji Kolejarzy NSZZ „Solidarność”. Zapytany o nową panią prezes Spółki, dodaje:
Nie wiem, jaka przyszłość czeka teraz PKP Cargo. Myślę jednak, że nic gorszego od prezesa Wojewódki nie może się stać.
„Stał się cud”
Jan Majder, przewodniczący Solidarności w PKP Cargo zaś komentuje zmianę na fotelu prezesa PKP Cargo:
Komentarz może być tylko jeden: stał się cud. To nam już wiele nie pomoże, ale powiem szczerze, że mam nadzieję, że będę teraz mógł pójść na spotkanie, które za czasów prezesa Wojewódki były tylko nazywane dialogiem ze związkami. Usiądę na przeciwko pani prezes i mam nadzieję, że będę mógł normalnie porozmawiać.