Uczestnicy Kongresu Krajowego Sekretariatu Zasobów Naturalnych Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ „Solidarność” biją na alarm odnośnie postępującej pauperyzacji zawodu geologa i „osuwania się” Państwowego Instytutu Geologicznego (PIG-PIB) pod kolejne warstwy niemocy. Ubywa studentów geologii, ten kierunek studiów jest trzecim lub nawet czwartym wyborem dla świeżo upieczonego maturzysty. Aby obsadzić etaty zatrudniani są specjaliści, którzy osiągnęli wiek emerytalny.
Jaka będzie sytuacja w kraju, gdy za kilka lat znikną z rynku pracy specjaliści wykształceni jeszcze w latach 70-tych i 80-tych? Zapewne Państwo Polskie i firmy działające na terenie naszego kraju, chcąc przeprowadzić niezbędne analizy geologiczne, będą sięgały po podmioty zagraniczne. Jest to tym bardziej prawdopodobne ponieważ brakowi finansowania PIG-PIB towarzyszy spadek jakości kształcenia na wydziałach geologicznych. Mamy do czynienia z samonapędzającym się mechanizmem. Brak możliwości uzyskania przyzwoitych wynagrodzeń w zawodzie geologa powoduje kurczenie się grupy chętnych do podjęcia tego kierunku studiów co skutkuje zmniejszonym finansowaniem wydziałów przez uczelnie wyższe.
Świadomi tego stanu rzeczy delegaci na Kongres Sekretariatu, w skład którego wchodzi Organizacja Zakładowa „S” działająca w PIG-PIB, apelują o:
- zwaloryzowania wynagrodzeń w oparciu o sumaryczny wskaźnik inflacji za lata 2019-2024
- podjęcia konstruktywnego dialogu ze stroną społeczną zmierzającego do zawarcia Zakładowego Układu Zbiorowego Prace w PIG-PIB, spełniającego oczekiwania pracowników PIG- PIB w tym:
- przywrócenia systemu nagród jubileuszowych, odpraw emerytalnych i wysługi lat
- wprowadzenia systemu motywującego (premie, nagrody) dla podniesienia efektywności
pracy
- opracowania przejrzystej formy tabeli płac i kryteriów awansu
„Oczekujemy wzrostu wynagrodzeń w PIG-PIB na poziomie co najmniej 20%. Taka skala podwyżek powinna odwrócić niekorzystne trendy odchodzenia od zawodu i uczyni PIG-PIB atrakcyjnym i rozwojowym miejscem pracy – mówi Zbigniew Kuszlewicz, przewodniczący Rady Sekretariatu – Warto zaznaczyć, że w 2019 r. Instytut obchodził stulecie swego istnienia i zadbać aby mógł funkcjonować w przyszłości. Choć patrząc na sytuację Lasów Państwowych, które z kolei w tym roku obchodzą swoją setną rocznicę powstania, i są sukcesywnie demolowane, to można skonstatować, że dla polskich instytucji- jubilatów związanych z klimatem i środowiskiem; klimat i środowisko jest raczej niesprzyjające”
Kongres widzi również pilną potrzebę trwałych, systemowych rozwiązań dla zachowania potencjału badawczego Polski w zakresie geologii. W tej dziedzinie konieczne jest planowanie strategiczne, uwzględniające transfer wiedzy w organizacji, stabilność kadr i zapewniające utrzymanie ciągłości działania państwowej służby geologicznej.
pp