Zarząd RAFAKO wystosował dziś oświadczenie, w którym informuje, że nie prowadzi obecnie żadnych rozmów z przedstawicielami administracji rządowej, Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. ani jakimkolwiek innym podmiotem, w sprawie dalszego funkcjonowania majątku RAFAKO S.A. po ogłoszeniu upadłości Spółki, ani sprzedaży lub dzierżawy majątku RAFAKO S.A.
Oświadczenie spółki to odpowiedź na tekst, który ukazał się na łamach „Parkietu” pt. „Rafako będzie uratowane. Znamy plan ratunkowy rządu”, w którym napisano:
Raciborskie Rafako będzie uratowane. Rząd dopina ostatnie szczegóły dotyczące dalszego funkcjonowania tej ważnej dla energetyki spółki. Scenariusz zakłada kontrolowaną upadłość ze wskazaniem na inwestora. Pomocy ma udzielić m.in. Agencja Rozwoju Przemysłu.
Zarząd RAFAKO SA informuje, że nie posiada żadnej wiedzy dotyczącej okoliczności takiego procesu ani jego szczegółów.
RAFAKO nie prowadzi rozmów z rządem
Zarząd RAFAKO S.A. nie prowadzi obecnie żadnych rozmów z przedstawicielami administracji rządowej, Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. ani jakimkolwiek innym podmiotem, w sprawie dalszego funkcjonowania majątku RAFAKO S.A. po ogłoszeniu upadłości Spółki, ani sprzedaży lub dzierżawy majątku RAFAKO S.A.
– poinformował zarząd Rafako.
Jednocześnie RAFAKO S.A. informuje, że nie posiada informacji dotyczących spodziewanego terminu wydania postanowienia o ogłoszeniu upadłości RAFAKO S.A. w toczącym się postępowaniu w sprawie ogłoszenia upadłości. RAFAKO S.A. opublikuje informacje o wydaniu takiego postanowienia w formie raportu bieżącego niezwłocznie po otrzymaniu takiej informacji z sądu upadłościowego (Sądu Rejonowego w Gliwicach), przed którym toczy się sprawa z wniosku RAFAKO S.A.
– dodano w stanowisku.
Wskazujemy, że z dniem ogłoszenia upadłości RAFAKO S.A. zarządzanie majątkiem Spółki, w tym uprawnienie do sprzedaży lub wydzierżawienia majątku Spółki, zostanie przejęte przez syndyka masy upadłości RAFAKO S.A., przy czym syndyk taki zostanie powołany przez sąd upadłościowy dopiero w dacie wydania postanowienia o ogłoszeniu upadłości RAFAKO S.A.
– czytamy.
Przypomnijmy, zarząd RAFAKO SA 25 września podjął decyzję o złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości spółki. W dniu 21 listopada 2024 roku z kolei podjął decyzję o uruchomieniu formalnej procedury zwolnień grupowych. Nie podał jednak liczby osób, które będą nimi objęte.
Firma z 75-letnią tradycją
RAFAKO to polska firma, która działa w obszarze energetyki, ciepłownictwa oraz ropy i gazu. Zajmuje się między innymi produkcją kotłów i elementów kotłowych, oferuje bloki energetyczne dla elektrowni i elektrociepłowni oraz instalacje z zakresu ochrony środowiska.
Została sprywatyzowana w 1993 roku, a rok później zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
Macierzysty zakład spółki znajduje się w Raciborzu, gdzie ulokowane są biura projektowe, technologiczne, pięć hal produkcyjnych oraz dyrekcja zakładu. Firma posiada też biura projektowe w Gliwicach i Belgradzie, a także hale produkcyjne w Wyrach. W RAFAKO zatrudnionych jest około 900 osób.
źródło: tysol.pl/rafako.com.pl