Na placu Katedralnym w Przemyślu odsłonięto 1 grudnia pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Powstały z brązu ponad dwumetrowy pomnik przedstawia ks. Jerzego z gałązką palmy
Monument ufundowany przez Region Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność” oraz Społeczny Komitet Budowy Pomnika Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki stanął przed archikatedrą przemyską. Sylwetka błogosławionego męczennika została wykonana przez znanego w regionie artystę Eliasza Dyrowa.
Palma jako symbol męczeństwa i triumfu
Twórca pomnika powiedział w trakcie swojego wystąpienia, że swoją wiedzę o bł. ks. Popiełuszce czerpał z książek i rozmów, a w trakcie rzeźbienia pomnika towarzyszyły mu jego kazania.
– Dzięki zgłębieniu kazań ks. Popiełuszki doszedłem do własnego wniosku, że wolność to chrześcijański obowiązek. Życie w wolności i prawdzie jest chrześcijańskim obowiązkiem każdego z nas. To jest najważniejsze ziarno, które wyniosłem dla siebie z nauczania księdza Popiełuszki – mówił.
– Ksiądz Popiełuszko jest przedstawiony z palmą, symbolem męczeństwa, ale także triumfu, ponieważ człowiek przez męczeństwo dostępuje nieba. Tutaj ks. Popiełuszko jest przedstawiony w momencie swojego triumfu, kiedy spogląda na nas po swoich dokonaniach i po odniesieniu zwycięstwa nad zakłamaniem i zniewoleniem. Jego walka już się skończyła i my teraz możemy wszyscy cieszyć się owocami tego zwycięstwa. Ale nasza walka w codziennym życiu trwa nadal – zaznaczył Eliasz Dyrow.
Zło dobrem zwyciężaj
Artysta podziękował również swojej rodzinie i przewodniczącemu przemyskiej Solidarności Szymonowi Wawrzyszko „za wielkie zaufanie, którym mnie obdarzył, dając możliwość wykonać tę rzeźbę i razem przejść tę wspaniałą drogę”.
– Moim największym pragnieniem jest to, żeby ten pomnik i postać ks. Jerzego Popiełuszki inspirowały nas w naszej codziennej walce ku temu, żebyśmy odnosili zwycięstwo nad kłamstwem i złem – poprzez dobro i prawdę – zakończył.
Uroczystości odsłonięcia i poświęcenia pomnika poprzedziła Msza Święta pod przewodnictwem abp. Adama Szala, metropolity przemyskiego, a homilię wygłosił ks. prałat Zbigniew Suchy.
Po przemówieniach delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze ku pamięci patrona Solidarności.
Do Przemyśla udała się także delegacja z podkarpackiej Solidarności na czele z przewodniczącym Krzysztofem Falem i pocztem sztandarowym.
źródło: tysol.pl