21 listopada obchodzony jest Dzień Pracownika Socjalnego, święto poświęcone osobom zaangażowanym w pracę w obszarze pomocy społecznej. W tym dniu, w szczególny sposób, możemy wyrazić swoje uznanie dla osób nieustannie wspierających potrzebujących.
W gronie związkowców NSZZ „Solidarność” liczne grono członków pracuje w placówkach pomocy społecznej, na co dzień zmagając się z nieadekwatnymi wynagrodzeniami, przeciążeniem obowiązkami, brakami kadrowymi a zapewne, każdy z nich mógłby dodać do tej listy dodatkowe punkty. Jednak dzisiaj chcemy pominąć codzienne bolączki ich pracy, dziękując za rolę jaką odgrywają w codziennym życiu. Opiekują się osobami starszymi, wspierają rodziny aby mogły wrócić na ścieżkę normalnego życia, budują poczucie bezpieczeństwa u dzieci. Wykonują zadania, których często nie potrafimy dostrzec w ferworze teraźniejszości, ale które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania społeczeństwa.
„W dniu naszego Święta chciałbym dać wyraz szacunku jaki mam dla wszystkich naszych Koleżanek i Kolegów, pracowników pomocy społecznej w Polsce za ich zaangażowanie i pracę którą wykonują – mówi Adam Ambroży, przewodniczący KSPPS NSZZ „S” – a dodatkowo Członkom Krajowej Sekcji Pracowników Pomocy Społecznej NSZZ „Solidarność” chciałbym podziękować za to, że po godzinach często ciężkiej pracy mają jeszcze chęć i energię aby społecznie, często bez usłyszenia słowa „dziękuję”, walczyć o poprawę warunków naszego zatrudnienia. Jednocześnie zapowiadam: Nie odpuszczamy!”
Warunki zatrudnienia w sektorze pomocy społecznej są istotne dla władz Związku. Praca jaką wykonują pracownicy sektora wprost wpisuje się w etos jaki przyświeca „Solidarności”.
„W imieniu Struktur Branżowych, które reprezentuję – mówi Z-ca Przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność” Bartłomiej Mickiewicz – dołączam do życzeń z okazji Dnia Pracownika Socjalnego. Doceniam zaangażowanie związkowców z Sekcji Pracowników Pomocy Społecznej. Doskonale zdaję sobie sprawę ze skali wyzwań, z którą mierzą się w swojej pracy. Zarówno tych związanych z bezpośrednimi obowiązkami, jak i problemami systemowymi. Cieszy, że po miesiącach oczekiwania na dobrą wolę rządzących doszło do wznowieniu dialogu społecznego na forum RDS i Trójstronnego Zespołu Branżowego ds. pomocy społecznej. Rolą „Solidarności” jest dopilnowanie aby przebiegał efektywnie. I traktujemy tę rolę bardzo poważnie.”
O sytuacji w sektorze, prowadzonym dialogu społecznym i proponowanych rozwiązaniach będziemy na bieżąco informować na portalu.
pp