Obradujący Podzespół ds. służb mundurowych Rady Dialogu Społecznego większością głosów poparł 15 proc. wzrost uposażeń funkcjonariuszy i pracowników służb mundurowych.
Stanowisko strony pracowników i strony pracodawców Podzespołu problemowego ds. służb mundurowych Rady Dialogu Społecznego w sprawie wysokości waloryzacji wynagrodzeń funkcjonariuszy i pracowników służb mundurowych oraz zasad ustalania budżetu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Sprawiedliwości i Ministerstwa Finansów, zostało przyjęte większością głosów.
Wzrost o 15 proc.
– Zaproponowany w ustawie budżetowej wzrost wynagrodzeń w sferze finansów publicznych nie może być uznany za wystarczający. Wzrost uposażeń o średnio 5 proc. nie stanowi tak naprawdę podwyżki, a jedynie formę utrzymania siły nabywczej funkcjonariuszy i pracowników w związku z postępującą inflacją – czytamy w Stanowisku.
Podzespół podtrzymuje postulat wszystkich central związkowych podniesienia wynagrodzeń pracowników i funkcjonariuszy działających w sferze finansów publicznych co najmniej o 15 proc.
Zmiana budżetowania
Członkowie podzespołu proponują także zmianę budżetowania służb podległych MSWiA, Ministerstwu Sprawiedliwości i Ministerstwu Finansów w sposób analogiczny do budżetowania Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej, czyli ze wskazaniem budżetu jako procentowej częściej PKB.
Poniżej treść stanowiska:
„ZA” opowiedziały się:
– NSZZ „Solidarność”
– FZZ
– OPZZ
– Pracodawcy RP
– BCC
– ZRP
– ZPP
– FPP
Czytaj także: Prezentujemy logo na 45-lecie powstania NSZZ „Solidarność”!
źródło: tysol.pl