„S” w KES Poland w Wodzisławiu Śląskim rośnie w siłę

• środa, 07 Sierpnia 2024
  • Rozwój Związku

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 100

Solidarność w spółce KES Poland w Wodzisławiu Śląskim zawiązała się niespełna pięć miesięcy temu, a do Związku zapisała się już niemal połowa załogi. To nie jedyny sukces, bowiem związkowcom udało się właśnie wynegocjować powstanie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Rozmowy z pracodawcą dotyczące utworzenia ZFŚS odbyły się 17 lipca. – Spotkanie z prezesem przebiegło sprawnie. Praktycznie od razu przystał na utworzenie funduszu. Opracowaliśmy już regulamin i przesłaliśmy go pracodawcy, czekamy na ewentualne uwagi – przekazała wiceprzewodnicząca Solidarności w wodzisławskiej spółce Adriana Węgrzyk, cytowana przez śląsko-dąbrowską „S”.

– Wprawdzie uzgodniliśmy, że Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych powstanie w przyszłym roku, ale już w tym roku pracownicy dostaną świadczenie urlopowe i bożonarodzeniowe. Dla większości będzie to ok. 2 tys. zł – dodała.

ZOBACZ TAKŻE: Zbliża się XXII Ogólnopolska Pielgrzymka Kolejarzy

Sukcesów jest więcej

„S” stara się także wynegocjować podwyżki wynagrodzeń, a pismo w tej sprawie zostało już przekazane pracodawcy. – Czekamy na oficjalną odpowiedź, ale podczas spotkania pan Prezes zadeklarował, że chce z nami na ten temat rozmawiać. Mamy nadzieję, że negocjacje płacowe ruszą jeszcze w sierpniu – skomentowała Węgrzyk.

Związkowcy udało się również załatwić, że paski płacowe będą przesyłane pracownikom na maila przed każdą wypłatą. – Zasady obliczania naszych wynagrodzeń są skomplikowane, w dodatku pracujemy na akord, więc nigdy nie wiemy, ile zarobimy. Jeśli będziemy widzieć wcześniej paski, będzie nam łatwiej planować wydatki– wyjaśniła wiceprzewodnicząca „S” w spółce.

Solidarność KES Poland w Wodzisławiu Śląskim powstała w marcu tego roku. Prezes spółki jest Czechem, co utrudniało komunikację podczas spotkań z pracownikami. Na ostatnie spotkanie szef firmy przyjechał jednak w towarzystwie radcy prawnego znającego język polski.

KES Poland w Wodzisławiu Śląskim działa od jesieni 2018 roku i zatrudnia około 100 pracowników. Spółka produkuje ponad 1400 rodzajów wiązek kablowych dla przemysłu samochodowego i elektrycznego.

ZOBACZ TAKŻE: Szef Sekretariatu Spożywców i Rolnictwa NSZZ „S”: Strona rządowa lekceważy dialog społeczny

źródło: Region Śląsko-Dąbrowski