Solidarność oddała hołd polskim bohaterom, którzy 80 lat temu wyzwolili holenderską Bredę

• środa, 24 Lipca 2024
  • Regiony

Polski Honorowy Cmentarz Wojskowy w Bredzie / fot. M. Adamowicz

Zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Grzegorz Adamowicz złożył kwiaty pod pomnikiem „Za Waszą i Naszą Wolność” i zapalił znicze na grobach polskich żołnierzy pochowanych na Polskim Honorowym Cmentarzu Wojskowym w holenderskiej Bredzie. W tym roku przypada 80. rocznica wyzwolenia Bredy przez 1. Dywizję Pancerną pod dowództwem gen. Stanisława Maczka.

Miasto od lat kultywuje pamięć o generale Maczku i polskich bohaterach, którzy wyzwolili miasto.

– W październiku minie osiemdziesiąta rocznica wyzwolenia Bredy przez Polaków. Rocznice takich wydarzeń warto pielęgnować. Szczególnie, że tutaj pamięć o 1 Dywizji Pancernej nie ginie. Ludzie odwiedzają polski cmentarz, a lokalna drużyna piłkarska z powodu okrągłej rocznicy wyzwolenia miasta zagra w tym sezonie w koszulkach z polskim orłem – relacjonuje Grzegorz Adamowicz. Przewodniczący w imieniu Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” oddał hołd polskim żołnierzom, którzy w październiku 1944 roku wyzwolili miasto.

Wyzwolenie Bredy

1. Dywizja Pancerna pod dowództwem gen. Stanisława Maczka wyzwoliła holenderską Bredę 29 października 1944 roku. Zajęcie miasta było elementem alianckiej operacji Pheasant mającej na celu opanowanie Brabancji Północnej i linii rzeki Mozy.

Muzeum II Wojny Światowej opisuje, że 28 października polscy żołnierze znaleźli się naprzeciw niemieckich jednostek. „Polacy zaatakowali miasto od wschodu, oskrzydlając zaskoczonych Niemców. Z tego względu zdecydowali się wycofać z Bredy, mimo że obsadzili ją siłami aż trzech dywizji. Miasto zostało zajęte bez krwawych walk. Uratowano tym samym życie wielu osób, jak również jego historyczną zabudowę. 30 października w Bredzie odbyła się defilada polskich oddziałów, entuzjastycznie oklaskiwanych przez miejscowych Holendrów” – czytamy na stronie muzeum.

Polski Honorowy Cmentarz Wojskowy w Bredzie

Polski cmentarz wojskowy w Bredzie utworzono z inicjatywy lokalnych społeczników, którzy pragnęli, by miasto posiadało własną nekropolię upamiętniającą polskich bohaterów. W tym celu zgromadzono szczątki polskich żołnierzy pochowanych wcześniej na innych cmentarzach. Cmentarz otwarto 24 czerwca 1963 roku. W nekropolii spoczywają głównie żołnierze 1 Dywizji Pancernej, a także lotnicy Polskich Sił Powietrznych, spadochroniarze z 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej, kilku członków ruchu oporu, jeńców oraz robotników przymusowych. Na cmentarzu, zgodnie z własną wolą, by zostać pochowanym wraz ze swoimi żołnierzami, spoczął również zmarły w 1994 roku dowódca 1 Dywizji Pancernej, gen. Stanisław Maczek.

NAC Breda upamiętnia polskich bohaterów

Lokalna drużyna piłkarska NAC Breda w związku z osiemdziesiątą rocznicą wyzwolenia Bredy zaprezentowała na przełomie lipca i sierpnia stroje, w których piłkarze będą grali w najbliższym sezonie. Na koszulkach znajduje się polski orzeł, nazwiska poległych żołnierzy armii generała Maczka oraz ich wizerunki na tle wyzwalanego miasta. W ten sposób sportowcy oddadzą hołd 1. Dywizji Pancernej.

W mediach społecznościowych klubu zamieszczono pod koniec czerwca także film „Odę do wyzwolicieli Bredy”. Są tam ujęcia między innymi z Polskiego Honorowego Cmentarza Wojskowego oraz archiwalne – z czasów II wojny światowej.

CZYTAJ TAKŻE: Znamy harmonogram uroczystości związanych z 44. rocznicą Sierpnia 1980

źródło: tysol.pl/PR24/Muzeum II Wojny Światowej/Wikipedia/fb.com