W Krynicy Morskiej odsłonięto tablicę ku pamięci zamordowanego ks. Zycha

• środa, 17 Lipca 2024
  • Regiony

fot. Region Elbląski NSZZ "S"

Uroczystości zorganizowano w związku z 35. rocznicą śmierci kapłana.

„Wielki patriota prześladowany przez reżim komunistyczny”

W niedzielę 14 lipca w Krynicy Morskiej miała miejsce uroczystość odsłonięcia tablicy ku pamięci księdza Sylwestra Zycha – „wielkiego patrioty, kapelana opozycji antykomunistycznej, prześladowanego i więzionego przez reżim komunistyczny, zamordowanego 11 lipca 1989 roku w Krynicy Morskiej” – jak głosi napis na pamiątkowej tablicy, którą umieszczono na kaplicy parafialnej.

Na społecznych obchodach zorganizowanych w związku z 35. rocznicą śmierci ks. Zycha przez środowiska patriotyczne obecni byli m.in.: burmistrz Krynicy Morskiej Sylwia Szczurek, siostry księdza Zycha – Alicja Zych-Kasienko i Danuta Regulska, prezes Fundacji Wdzięczności Niepokornym im. ks. Sylwestra Zycha Radosław Marek Gawroński, syn żołnierza wyklętego Andrzej Stryjewski (ojciec Wiktor Stryjewski), delegacja elbląskiej Solidarności na czele z przewodniczącym Zbigniewem Kobanem.

Przybyli na uroczystości modlili się podczas Mszy Świętej sprawowanej przez proboszcza o. Franciszka Tołczyka OFMCap oraz o. Piotra Twardeckiego SJ, a także wysłuchali wykładu historyka Jarosława Kłosowskiego poświęconego osobie ks. Zycha.

Na koniec udano się w miejsca związane z ostatnimi chwilami życia duchownego. Na terenie dawnego dworca PKS, gdzie znaleziono ciało duchownego, zapalono znicze i złożono kwiaty.