Nie żyje Teresa Poseniak, działaczka Solidarności z Kraśnika

• wtorek, 16 Lipca 2024
  • Regiony

fot. Pixabay

Śp. Teresa Poseniak od chwili powstania NSZZ ,,Solidarność” była aktywnie zaangażowana w działalność związku na terenie Fabryki Łożysk Tocznych, pełniła funkcję zastępcy przewodniczącego Komisji Wydziałowej.

Po wprowadzeniu stanu wojennego i strajku na terenie FŁT, kiedy dużą grupę działaczy osadzono w więzieniach lub zwolniono z pracy, Teresa Poseniak nie zaniechała prowadzenia działalności związkowej i politycznej. Zaangażowana była w pomoc internowanym i zwolnionym z pracy.

Budowanie podziemnych struktur Solidarności

W krótkim czasie po strajku w FŁT włączyła się w budowanie struktur podziemnych NSZZ ,,Solidarność” na terenie Kraśnika. Zaangażowana była w zbierania składek pieniężnych na kontynuowanie działalności związkowej i wydawanie podziemnych biuletynów.

Aktywnie uczestniczyła w wydawaniu pisma podziemnego NSZZ ,,S” „Wola Narodu. Biuletyn Solidarności Walczącej”. W jej mieszkaniu umiejscowiona była skrzynka kolporterska, ponadto było ono miejscem spotkań grupy zajmującej się redagowaniem biuletynu.

Z powodu działalności w nielegalnych strukturach NSZZ ,,Solidarność” w 1983 r. toczyło się wobec Teresy Poseniak postępowanie prokuratorskie z zastosowaniem aresztu. Ponadto inwigilowano ją i wzywano na rozmowy ostrzegawcze.

W styczniu 1989 r. była w składzie ujawnionego Komitetu Założycielskiego NSZZ ,,S” FŁT.

Po okrągłostołowych porozumieniach włączyła się kampanię wyborczą do kontraktowego Sejmu i Senatu.

„Służyła innym ludziom i przynosiła im dobro”

W wolnej Polsce zaangażowała się w zbieranie środków pieniężnych na budowę kościoła Matki Bożej Bolesnej. Była w Komitecie Budowy Pomnika upamiętniającego walkę o kościół w Kraśniku Fabrycznym w 1959 r.

„Teresa niestrudzenie służyła innym ludziom i przynosiła im dobro” – przekazali jej przyjaciele z Solidarności.

Za swoją pracę i zaangażowanie została odznaczona Krzyżem Wolności i Solidarności oraz Złotym Krzyżem Zasługi.

Zmarła 14 lipca 2024 r. Pogrzeb śp. Teresy Poseniak odbędzie się 17 lipca br. o godz. 11:00 w kościele Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku.