Kieleckiej odlewni „Chemar” grozi upadłość. Solidarność interweniuje

• wtorek, 09 Lipca 2024
  • Regiony

fot. Pixabay

Prezydium Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”, powołując się na informacje przekazane przez Agencję Rozwoju Przemysłu SA, właściciela firmy „Chemar” SA w Kielcach, informuje o tym, iż spółce grozi upadłość.

Podobne informacje płyną od samej firmy. „4 lipca br. do CHEMAR S.A wpłynęła informacja o złożeniu przez jednego z wierzycieli wniosku o ogłoszenie upadłości naszej Spółki” – przekazują przedstawiciele spółki w komunikacie.

„Priorytetem ciągłość funkcjonowania spółki”

„Zarząd Spółki analizuje możliwe scenariusze. Priorytetem Zarządu jest, była i będzie ciągłość funkcjonowania Spółki, ochrona interesów pracowników oraz wszystkich innych podmiotów związanych z działalnością CHEMAR S.A.” – czytamy w komunikacie.

„Wielokrotne sygnały zostały zlekceważone”

Zdaniem związkowców groźba upadłości „oznacza (…), że wielokrotne sygnały formułowane przez Region Świętokrzyski NSZZ «Solidarność» o konieczności podjęcia kroków sanujących «Chemar» zostały zlekceważone” – przekazują autorzy stanowiska wydanego w tej sprawie. Przypominają, że ostatnie stanowisko dotyczące spółki powstało w maju tego roku.

„Wyprzedanie majątku trwałego bez skierowania uzyskanych wpływów z tego tytułu na rozwój firmy spowodować może sytuację, że wartość masy upadłościowej nie zaspokoi wierzycieli. Jednocześnie formułowane przez kielecką «Industrię» S.A. zapowiedzi inwestycji w «Chemarze», m.in. w SR okazują się blamażem” – przekonują autorzy stanowiska.

„Bolesna likwidacja miejsc pracy”

Twierdzą także, że firma, której znak towarowy znany jest na całym świecie, przez wiele ostatnich lat była nieudolnie zarządzana, a jej upadłość oznaczać będzie bolesną likwidację miejsc pracy oraz gospodarcze osłabienie regionu.

Związkowcy wzywają ARP do podjęcia działań naprawczych w tej sprawie. Solidaryzują się także z pracownikami spółki, oferując im pomoc.

Spółka „Chemar”, jak podaje TVP3 Kielce, zatrudnia ok. 140 osób.

– Apelujemy o interwencję ze strony właściciela, czyli Agencji Rozwoju Przemysłu, aby zrewidować i przemyśleć tę decyzję o postawieniu spółki Chemar SA w stan upadłości. Wierzymy, że takie rozwiązanie to ostateczność i że jest jeszcze szansa, aby Chemar SA wrócił może nie do świetności, ale na pewno do prawidłowego działania – powiedział w rozmowie z TVP3 Kielce Artur Jopek, zastępca przewodniczącego ZR NSZZ „Solidarność”.