Referendum w sprawie strajku w spółce GHG Nidzica rozstrzygnięte

• piątek, 05 Lipca 2024
  • Branże

fot. M. Żegliński

W ramach sporu zbiorowego, wyczerpując całą ścieżkę mediacyjną Organizacja Zakładowa NSZZ „Solidarność” w GHG Nidzica ogłosiła referendum strajkowe.

W referendum wzięło udział 75% załogi. Ogromna większość była za zorganizowaniem strajku (192 osoby „za”, przy 5 głosach „przeciw”). Zarząd Organizacji wkrótce określi datę zorganizowania strajku.

Zarząd Organizacji Zakładowej w imieniu załogi wystąpił o podwyższenie wynagrodzenia zasadniczego o 6zł za każdą godzinę pracy, wprowadzenie dodatku stażowego, podwyższenie ekwiwalentu za pranie odzieży oraz podwyżkę akordu o 10%.

GHG Nidzica to  spółka produkująca meble tapicerowane.

Referendum strajkowe

Aby akcja strajkowa była legalna potrzebna jest zgoda załogi zakładu pracy na przeprowadzenie strajku. W tym celu związek przeprowadza głosowanie (referendum strajkowe). Strajk może zostać ogłoszony, jeżeli w referendum weźmie udział co najmniej 50% pracowników zakładu pracy, z których zwykła większość zagłosuje za jego ogłoszeniem. O formie głosowania decyduje związek prowadzący spór zbiorowy.