Szef kolejarskiej „S”: Platforma robi na kolei, co chce, a PSL daje temu twarz. Tak samo było z wiekiem emerytalnym

• czwartek, 04 Lipca 2024
  • Kraj

fot. M. Żegliński

– Paradoksem jest to, że PSL wzięło Ministerstwo Infrastruktury, ale na kolei wszyscy są z Platformy Obywatelskiej, łącznie z prezesem. To będzie taka sytuacja, jak to było z podwyższeniem wieku emerytalnego. Platforma to załatwiła, ale wypuścili Kosiniaka-Kamysza i PSL musiało wypić to piwo. Teraz będzie to samo z koleją i PKP Cargo. Platforma robi, co chce, a PSL daje temu twarz. Moim zdaniem minister Klimczak powinien walnąć pięścią w stół i zrobić porządek, bo jest ministrem konstytucyjnym i odpowiada za kolej – powiedział nam Henryk Grymel, szef kolejarskiej „S”.

„To jest próba likwidacji PKP Cargo”

Wczoraj, 3 lipca Zarząd PKP Cargo podjął uchwałę przewidującą zwolnienie do 30 procent zatrudnionych w spółce. Oznacza to, że do 30 września tego roku, pracę stracić może nawet 4142 pracowników.

Tydzień wcześniej, 27 czerwca do warszawskiego Sądu Rejonowego wpłynął wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego wobec PKP Cargo, a pod koniec maja Zarząd postanowić skierować do 30 procent załogi na nieświadczenie pracy. Ma ono odbywać się w systemie rotacyjnym przez 12 miesięcy, a w tym czasie pracownicy mają otrzymywać co najmniej minimalną krajową.

– To jest próba likwidacji PKP Cargo. Sytuacja jest taka, że koleje ukraińskie dostały już licencję na przewoźnika, ale nie mają taboru i ludzi. Gdy zwolnią ludzi z PKP Cargo to zasilą oni spółkę ukraińską, a polski przewoźnik przestanie istnieć – ocenił Henryk Grymel, szef kolejarskiej „S”.

Dodał, że więcej konkretów w sprawie pojawi się po 10 lipca, kiedy związkowcy spotkają się z Zarządem PKP Cargo w sprawie zawieszenia zapisów Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy. Po spotkaniu z pracodawcą, wszystkie związki zawodowe przeprowadzą burzę mózgów na temat dalszych akcji protestacyjnych.

„PSL musiało wypić to piwo. Teraz będzie tak samo”

– Jeśli zastrajkujemy to oni się ucieszą. Oni nas pchają w strajk po to, żeby powiedzieć: związki zastrajkowały, ta spółka musi paść, to wszystko przez związki zawodowe. Chcą zwalić na nas całą winę – stwierdził przewodniczący Grymel.

– Paradoksem jest to, że PSL wzięło Ministerstwo Infrastruktury, ale na kolei wszyscy są z Platformy Obywatelskiej, łącznie z Prezesem. To będzie taka sytuacja, jak to było z podwyższeniem wieku emerytalnego. Platforma to załatwiła, ale wypuścili Kosiniaka-Kamysza i PSL musiało wypić to piwo. Teraz będzie to samo z koleją i PKP Cargo. Platforma robi co chce, a PSL daje temu twarz. Moim zdaniem minister Klimczak powinien walnąć pięścią stół i zrobić porządek, bo jest ministrem konstytucyjnym i odpowiada za kolej – powiedział nam Henryk Grymel, szef kolejarskiej „S”.