Solidarność na obchodach Radomskiego Czerwca ’76

• wtorek, 02 Lipca 2024
  • Regiony

fot. "S" Ziemia Radomska

Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Ziemia Radomska wraz Urzędem Miasta Radomia i Stowarzyszeniem Radomski Czerwiec ’76 zorganizowali 25 czerwca obchody 48. rocznicy Radomskiego Czerwca ’76. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Andrzej Duda.

Cześć ich pamięci

Obchody rozpoczęły się od tradycyjnej Mszy Świętej, która odbyła się przy głazie upamiętniającym bohaterów wydarzeń sprzed niemal 50 lat. Nabożeństwu ku „Pamięci Bohaterów Czerwca ’76 i ks. Romana Kotlarza” przewodniczył Jego Ekscelencja ks. bp. Marek Solarczyk – Ordynariusz Diecezji Radomskiej.

– Chodziło o to, by człowiek miał pracę, aby miał sprawiedliwą i godną płacę, aby nie był prześladowany, aby nie był odsuwany od najbliższych i od środowiska swojego życia. Aby to wszystko, co jest nadzieją i sensem życia, było w nim zachowane – mówił w homilii duchowny.

Po Mszy Świętej, doradca Prezydenta RP Dariusz Dudek przeczytał list od prezydenta Andrzeja Duda skierowany do uczestników obchodów i mieszkańców Radomia. Następnie odczytano apel poległych i oddano salwę honorową, a delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Radomskiego Czerwca.

Na uroczystości przybyło kilkaset osób, związkowy z miejscowych zakładów pracy, poczty sztandarowe Solidarności z KF Ursusa i regionów: płockiego, mazowieckiego, środkowowschodniego, gdańskiego oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Czerwiec’76 i „Solidarności” Rolników Indywidualnych.

Nie zabrakło też polityków szczebla krajowego i samorządowego. Obecni byli posłowie z Radomia i senator Wojciech Skurkiewicz, prezydent Radomia Radosław Witkowski, wicewojewoda mazowiecki Patryk Fajdek, władze miasta Radomia, Rady Miejskiej i powiatu oraz sąsiednich gmin. Przybyli także przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego i Związku Sybiraków, Represjonowanych w Stanie Wojennym, przedstawiciele IPN z Lublina i Radomia, Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, leśników, Wojska Polskiego, Państwowej Inspekcji Pracy.

Zgromadzeniu towarzyszyła Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego oraz orkiestra wojskowa.

W czasie uroczystości, radomski oddział Związku Piłsudczyków RP Towarzystwo Pamięci Józefa Piłsudskiego nadał odznaczenia za zasługi na rzecz krzewienia patriotyzmu. Wyróżnienie otrzymał między innymi Stanisław Kowalski, prezes Stowarzyszenia Radomski Czerwiec ’76.

Radomski Czerwiec

Uroczystości upamiętniają wydarzenia, które miały miejsce 25 czerwca 1976 roku, gdy na terenie 24 województw przeszło 80 tys. obywateli zaprotestowało przeciwko planowanym przez rząd PRL podwyżkom cen żywności. W demonstracjach uczestniczyło 112 zakładów pracy. W Radomiu strajkowało około 20 tysięcy osób z 33 zakładów.