Ministerstwo Edukacji rozpoczęło dialog ze związkowcami

• poniedziałek, 24 Czerwca 2024
  • Branże

fot. pixabay.com

20 czerwca 2024 r. odbyło się pierwsze spotkanie Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. „Solidarność” czekała na nie blisko pół roku.

Najpierw były zapowiedzi konieczności prowadzenia dialogu społecznego, potem procedura powoływania zespołu i wreszcie pierwsze spotkanie. Zadaniem zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli będzie m.in. wypracowanie najlepszych rozwiązań dotyczących warunków pracy nauczycieli. Spotkanie było poświęcone sprawom organizacyjnym. Wręczono nominacje członkom zespołu, zatwierdzono regulamin pracy wraz z zaproponowanymi poprawkami.

Solidarność stwierdziła, że najpilniejszą sprawą do załatwienia, na już, jest znaczące podniesienie wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Niestety, MEN zapowiedziało, że podwyżki dla nauczycieli w przyszłym roku wyniosą tyle samo, co w całej sferze budżetowej, czyli tylko 4,1%.

„Solidarność” przypomniała, że przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego powinny zostać uregulowane kwestie godzin ponadwymiarowych, wynagrodzenia za pełnienie opieki przez nauczycieli na wycieczkach, zmiana przepisów dotyczących urlopu dla poratowania zdrowia. Jednocześnie podkreślono, że konieczne są korzystniejsze rozwiązania dotyczące dodatków za warunki pracy, wychowawstwo, wysługę lat czy nagród jubileuszowych. W trybie pilnym należy zająć się opracowaniem rozwiązań, które doprowadzą do poprawy kondycji psychofizycznej nauczycieli.

Na najbliższych posiedzeniach grup roboczych (ustalono 4 terminy spotkań) działających w ramach zespołu zostaną podjęte działania dotyczące zmiany przepisów w zakresie:

• komisji dyscyplinarnych,
  • ustawy „kamilkowej”,
  • wcześniejszych emerytur dla nauczycieli,
  • wynagradzania zasadniczego nauczycieli i należnych dodatków do wynagrodzeń,
  • zmiany awansu zawodowego nauczycieli.

KSOiW NSZZ „Solidarność” reprezentowali: Waldemar Jakubowski, Wiesława Stec i Krzysztof Wojciechowski. W imieniu Prezydium Krzysztof Wojciechowski.

www.solidarnosc.wroc.pl