Prawo do odłączenia (prawo do bycia offline) – proponowane zapisy

• wtorek, 18 Czerwca 2024
  • Branże

fot. pixabay.com

Prawo do „odłączenia” (do bycia offline) staje się coraz bardziej naglącą potrzebą europejskich pracowników. Poziom ich stresu zwiększa się wraz z ciągłą koniecznością odbierania telefonów czy maili związanych z pracą po godzinach pracy. Dotychczasowe regulacje dotyczące czasu pracy nie gwarantują równowagi pomiędzy pracą a życiem zawodowym wraz z rozwojem nowych technologii komunikacji.

W ramach projektu „Inicjowanie działań wdrażających Porozumienie Ramowe Europejskich Partnerów Społecznych w sprawie cyfryzacji” (strona projektu) dr Agnieszka Zwolińska z Uniwersytetu Warszawskiego podjęła próbę przedstawienia propozycji zapisów, które mogą być wykorzystane podczas procesu negocjowania układu zbiorowego pracy/innego porozumienia. Mogą one także stanowić punkt wyjścia wzbogacający konsultację regulaminu pracy.

Konieczność podejmowania tematyki prawa do odłączenia się w negocjacjach zbiorowych jest coraz bardziej paląca – komentuje Barbara Surdykowska z Biura Eksperckiego NSZZ Solidarność. Ważne także, aby w ramach Związku wymieniać się informacjami co i gdzie w tym obszarze udało się wynegocjować.

Celem przedstawionych propozycji jest zainspirowanie partnerów społecznych do szukania rozwiązań wzmacniających ochronę prawa pracownika do czasu wolnego od pracy. Są to propozycje z podziałem na trzy kategorie: przedsiębiorstwo produkcyjne, przedsiębiorstwo produkcyjne zatrudniające znaczną liczbę przedstawicieli handlowych, przedsiębiorstwo usługowe. Przyjęcie takich rozwiązań powinno uwzględniać uwarunkowania istniejące w przedsiębiorstwie, w tym zakres i intensywność korzystania przez poszczególnych pracowników z narzędzi porozumienia się na odległość, oraz prawo mające zastosowanie do stosunków pracy pracowników. Propozycje zapisów można znaleźć tutaj.

21 stycznia 2021 r. Parlament Europejski przyjął Rezolucję zawierającą zalecenie dla Komisji Europejskiej w sprawie przyjęcia dyrektywy o prawie pracowników do „odłączenia” poza godzinami pracy. Pisaliśmy o tym tutaj.  W chwili obecnej Komisja Europejska rozpoczęła prace nad problematyką prawa do odłączenia się. Trwa pierwsza faza konsultacji z europejskimi partnerami społecznymi. Pisaliśmy o tym tutaj.

bs