Fiasko mediacji w JSW. Związkowcy przygotowują akcję protestacyjną

• czwartek, 13 Czerwca 2024
  • Branże

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 95

Reprezentatywne organizacje związkowe działające w Jastrzębskiej Spółce Węglowej nie doszły do porozumienia z pracodawcą podczas spotkania mediacyjnego. Po dwóch turach rozmów sporządzono protokół rozbieżności. Związkowcy, w tym NSZZ „S”, zapowiadają akcję protestacyjną w sprawie toczącego się sporu zbiorowego na tle płacowym.

Zarząd JSW oświadczył, iż „pomimo wysoce niesprzyjających warunków rynkowych”, gotów jest przyjąć prognozę realizacji osobowego funduszu płac w roku 2024 na poziomie 4 miliardów 236 milionów złotych. Byłby to wzrost o 6,5 procent wobec funduszu ubiegłorocznego.

Ponadto, „o ile sytuacja ekonomiczna i rynkowa Spółki pozwoli”, po analizie dokonanej w IV kwartale 2024 r. Zarząd miałby podjąć decyzję w sprawie ewentualnej wypłaty nagrody lub premii.

Przedstawiciele reprezentatywnych organizacji związkowych JSW SA – Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej NSZZ „Solidarność” JSW SA, Federacji Związku Zawodowego Górników JSW SA oraz Związku Zawodowego „Kadra” Pracowników JSW SA – podkreślili, że podczas poprzedniego spotkania mediacyjnego kierownictwo Spółki zgodziło się, by bazę wyjściową do budowy osobowego funduszu płac na rok 2024 stanowił fundusz wynagrodzeń ustalony w porozumieniu z 8 lutego 2023 r. (a przyjęty w październikowej aktualizacji planu techniczno-ekonomicznego). Zarząd poprosił wtedy o czas na przeliczenie skutków wzrostu funduszu o 3,4 proc.

ZOBACZ TAKŻE: Gdańsk: Baner o Zielonym Ładzie „niezgodny”, baner z Wojewódzkim „zgodny”

ZOBACZ TAKŻE: Podwyżki dla pracowników Walcowni Metali Niezależnych „Łabędy” w Gliwicach. To wynik porozumienia „S” z pracodawcą

„Ogromne oburzenie”

– W dniu dzisiejszym członkowie Zarządu JSW SA w żadnej mierze nie odnieśli się do przeliczanych kwot, a całe spotkanie rozpoczęto od pytania, czy zgadzamy się na zmiany w Porozumieniu dotyczącym gwarancji pracowniczych. Strona Społeczna odebrała to jako próbę szantażu w kwestii negocjowania podwyżki płac – zaznaczyli związkowcy.

Dalej wskazali na „ogromne oburzenie”, z jakim przyjęli „postawę oraz propozycję Zarządu JSW S.A. dotyczącą wzrostu wynagrodzeń”.

– Kwota 4 mld 236 mln zł wynika wprost z Porozumienia z dnia 8 lutego 2023 r. i została jednoznacznie zaakceptowana przez Strony sporu zbiorowego na poprzednim posiedzeniu mediacyjnym – stwierdzili dodając, że „przyjęcie do realizacji funduszu płac kwoty 4 mld 236 mln zł nie jest żadną podwyżką”.

Strona społeczna wyliczyła, że zgoda na przyjęcie propozycji Zarządu oznaczałaby dla pracowników utratę kwoty około 11 tysięcy zł „w odniesieniu do płacy rzeczywistej” oraz 30 tys. zł rocznie w porównaniu z rokiem 2023.

Oprócz zapowiedzi przeprowadzenia akcji protestacyjnej, o której wkrótce ma zostać poinformowany pracodawca, wysunięto żądanie „natychmiastowego zwołania” Pomocniczego Komitetu Sterującego „w celu szczegółowego omówienia rzeczywistej sytuacji JSW S.A. z przygotowanymi wcześniej aktualnymi danymi na piśmie”.

– Uważamy, że przedstawione do tej pory przez Zarząd dane dotyczące Spółki są nierzetelne. Pragniemy dodać, że z doniesień medialnych posiedliśmy informację, że Zarząd złożył wnioski o umorzenie certyfikatów w ramach FIZ [JSW Stabilizacyjnego Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego – przyp. red. SG] na kwotę ponad 1 mld zł. Strona Społeczna nie została poinformowana o tym fakcie jak również nie została poinformowana na co owe środki zostaną przekazane – czytamy w protokole.

źródło: solidarnoscgornicza.org.pl/