Krajowa Administracja Skarbowa na Forum Młodych NSZZ „Solidarność”

• piątek, 07 Czerwca 2024
  • Branże

Krajowa Administracja Skarbowa na Forum Młodych NSZZ "Solidarność" / fot. Tygodnik Solidarność

Drugi dzień Forum Młodych NSZZ „Solidarność” 2024 rozpoczął się od panelu dotyczącego Krajowej Administracji Skarbowej, która jest bardzo ciekawym przykładem służb mundurowych. Debata była skupiona na służbie celno-skarbowej, która mierzy się z przemytem, hazardem, a więc ochroną granicy w bardzo niespokojnych czasach. W dyskusji udział wzięli przedstawiciele KAS aktywni w NSZZ „Solidarność”: Krzysztof Małaszewski, Adam Obrycki i Dominik Lach, a dyskusję prowadziła Barbara Michałowska z Biura Komunikacji NSZZ „Solidarność”.

W przededniu wyborów do Parlamentu Europejskiego poruszono historyczną rewolucję, jaką dla celników było wejście do UE.

W 2004 r. wszystko się zmieniło. Weszły nowe programy związane z UE i musieliśmy się tego wszystkiego nauczyć. Kiedyś mieliśmy tylko przywóz, wywóz i ruch tranzytowy. Po akcesji do Unii musieliśmy drastycznie zwiększyć zatrudnienie, bo zaczęło przybywać wiele innych zajęć. – mówił Krzysztof Małaszewski

Wcześniej Adam Lach opowiadał o początkach służby celno-skarbowej. Celem było stworzenie z nas policji finansowej. Już w 1918 r. były idee powołania takich służb, jakimi dzisiaj jesteśmy. Tak jak Straż Graniczna zabezpiecza granicę przed różnymi granicami, tak my zabezpieczamy granicę przed niekontrolowanym przepływem towarów – mówił przedstawiciel Krajowej Administracji Skarbowej. Adam Obrycki natomiast przedstawił ostatnie wydarzenia działalności związkowej w KAS.

Ostatnie lata to dla nas etap ciągłych zmian. W 2015 r. nastąpiła konsolidacja urzędów skarbowych. Już wtedy w tych podmiotach działały organizacje NSZZ „Solidarność”, które musieliśmy łączyć. Nasza sekcja aktywnie działała w całym procesie legislacyjnym zawiązywania się Krajowej Administracji Skarbowej.
– relacjonował Obrycki.

Barbara Michałowska podjęła temat niezwykle ważnej ochrony granicy, której kluczowym elementem jest służba celno-skarbowa. Choćby w tym aspekcie, by sankcje gospodarcze na przepływ i wypływ towarów do i z Rosji były respektowane i realizowane.

Mało kto wie, że sankcje są też w drugą stronę np. Rosji i Białorusi. Nieraz przy jednej odprawie trzeba spędzić kilka rzeczy, bo jest tam miks towarów, a nie wszystkie mogą wyjechać. Są też takie państwa jak Kazachstan, które są blisko powiązane z Rosją, ale formalnie nie ma tam sankcji. – mówił Krzysztof Małaszewski.

Duch Puszczy
Nie zabrakło też ciekawostek i zabawnych anegdot dotyczących chociażby pędzenia i przemytu podlaskiego bimbru.

źródło: tysol.pl