Solidarność stoi murem za polskim mundurem – pierwszy panel Forum Młodych NSZZ „S”

• piątek, 07 Czerwca 2024
  • Branże

Dyskusja nt. służb mundurowych / fot. Marcin Żegliński

Panel inaugurujący Forum Młodych NSZZ „Solidarność” dotyczył szeroko służb mundurowych, w szczególności Państwowej Straży Pożarnej i Policji, których przedstawiciele byli uczestnikami pierwszej debaty. Nie zabrakło odniesień do aktualnych wydarzeń związanych z polskimi mundurowymi, w tym tych tragicznych, które wydarzyły się na wschodniej granicy.

W pierwszym panelu Konrad Wernicki („Tygodnik Solidarność”) rozmawiał z Bartłomiejem Mickiewiczem, zastępcą przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” i przewodniczącym Krajowego Sekretariatu Służb Publicznych NSZZ „Solidarność”, Jackiem Łukasikiem, przewodniczącym Krajowej Sekcji Funkcjonariuszy i Pracowników Policji NSZZ „S”, oraz Mateuszem Pietrzykiem z Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność”.

Sytuacja na granicy

Dzień przed Forum media obiegła informacja o strażnikach granicznych aresztowanych na granicy z Białorusią za oddanie strzałów ostrzegawczych, by odstraszyć agresywnych imigrantów, napierających na polską granicę.

Bartłomiej Mickiewicz odniósł się do niedawnych wydarzeń na granicy.

W takich sytuacjach widać, że po to jest Solidarność w służbach mundurowych. W tej chwili mamy do czynienia z sytuacją, że państwo służb mundurowych nie szanuje, ale Solidarność będzie ich broniła. Jeżeli którykolwiek funkcjonariusz będzie potrzebował pomocy prawnej w związku z tym, że będzie chciało państwo oskarżyć go o jakiekolwiek działania, to wszelkiej pomocy my mu udzielimy

– dodał.

Ci ludzie narażają życie, ci ludzie narażają zdrowie. Sytuacja, o której mówimy, jest niedopuszczalna

– podkreślił.

Jacek Łukasik zaś, nawiązując do tej sytuacji, podkreślił:

Podczas spotkań w ministerstwie mówię: Wy tam nie jesteście. Wy nie macie ułamka sekundy na podjęcie decyzji. (…) Ja mam jedną zasadę: ja jako funkcjonariusz mam wrócić do domu. I to jest podstawa. Bronimy Ojczyzny z honoru, z idei. Robimy to dla naszych bliskich, a niektórzy nie pozwalają nam normalnie pracować

– dodał.

Mateusz Pietrzyk mówił z kolei w imieniu strażaków o wsparciu, jakie dają innym służbom, a także o pomocy którą sami otrzymują.

Informacja o tragicznej śmierci żołnierza

Podczas panelu do uczestników Forum Młodych NSZZ „Solidarność” dotarła smutna informacja o śmierci żołnierza, który został dźgnięty nożem na granicy z Białorusią. Paneliści jak też widzowie powstali i oddali symboliczną minutę ciszy ku pamięci tragicznie zmarłego mundurowego.

źródło: tysol.pl