Ewa Zydorek przechodzi na emeryturę. Żegnali ją pracownicy KK i Prezydium

• wtorek, 04 Czerwca 2024
  • Kraj

fot. M.Szymańska

Dziś pracownicy Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” wraz z Prezydium pożegnali oficjalnie odchodzącą na emeryturę Ewę Zydorek, działaczkę związkową i opozycyjną, która całe swoje zawodowe życie związana była z „S”, w latach 2010-2023 była członkiem Prezydium Komisji Krajowej, gdzie pełniła rolę Sekretarza.

Ewa przez te kilkanaście lat pracy dla Komisji Krajowej pozostawała zawsze uśmiechnięta, pełna dobroci, chętna do pomocy, zaangażowana w pracę na rzecz Związku. Jako jedyna kobieta w Prezydium KK wnosiła do jego składu pozytywnego ducha i ogromne związkowe doświadczenie z żeńskiej perspektywy. Nieustępliwa w kwestii zasad, statut związkowy mogłaby zacytować obudzona w środku nocy. Na Krajowych Zjazdach Delegatów czy posiedzeniach Komisji Krajowej broniła przestrzegania go jak lwica. Z konduktorami w pociągach na trasie Poznań-Gdańsk była od dawna na „ty”.

Ewę znali wszyscy i wszyscy mogli na nią liczyć. Była bliska pracownikom KK i zwykłym związkowcom, ludziom. Ewa żegna się z pracą w Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, ale nadal planuje działać na rzecz związku. „Ewa przechodzi na emeryturę, ale tak łatwo się nas nie pozbędzie. Nadal pozostaje największym autorytetem w kwestii statutu NSZZ „Solidarność”, nie pozwolimy jej o tym zapomnieć.” – mówią współpracownicy Zydorek. „Będzie nam brakowało jej ciepła, biegania na korytarzu ze słuchawką w uchu czy słodkich upominków na Mikołajki. Bo taka jest właśnie nasza Ewa.” – dodają.

Ewa Zydorek członkiem „Solidarności” została w roku 1981, zaraz po ukończeniu studiów. W 1989 została przewodniczącą Komisji Zakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania Regionu Wielkopolska NSZZ „Solidarność”. Od 1993 do 2010 sekretarz Zarządu Regionu Wielkopolska. Od 1999 członkini Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, następnie członkini Prezydium Komisji Krajowej. Jako emerytka nadal pozostaje członkiem „S”.

msz