Zbiórka podpisów pod wnioskiem referendalnym na ulicach miast!

• piątek, 31 Maja 2024
  • Regiony

Związkowcy ze śląsko-dąbrowskiej „Solidarność” wyszli dziś na ulice dziewięciu miast, aby zbierać podpisy pod wnioskiem o przeprowadzenie ogólnopolskiego referendum w sprawie Zielonego Ładu. – Trwa zbiórka podpisów w zakładach pracy, ale nie w każdym funkcjonuje nasz związek. Trzeba też przypomnieć, że Zielony Ład uderza we wszystkich, nie tylko w pracowników. Chcemy, aby wszyscy mieli możliwość wypowiedzenia się tej sprawie, dlatego zbieramy podpisy również na ulicach – mówi Edyta Odyjas, wiceprzewodnicząca śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”.

28 maja stoiska, przy których zbierane są podpisy pod wnioskiem o referendum w sprawie Zielonego Ładu, ustawione zostały w Dąbrowie Górniczej, w Gliwicach, w Jastrzębiu-Zdroju, w Jaworznie, w Katowicach, w Orzeszu, w Pilicy, w Tarnowskich Górach i w Tychach.

W Tarnowskich Górach akcję prowadzono przed południem w pobliżu miejskiego targowiska, a po południu stolik ustawiono przy dworcu PKP. Jak mówi Dariusz Warda z biura terenowego śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” w Tarnowskich Górach, frekwencja była zaskakująco wysoka. – Nie spodziewałem się takiego zainteresowania. Przeważają ludzie w średnim wieku. Część osób bardzo dobrze orientuje się w temacie, inne proszą o wyjaśnienie, o co chodzi z tym Zielonym Ładem. Tylko jedna osoba broniła Zielonego Ładu, ale wytłumaczyliśmy jej, że referendum powinno zostać zorganizowane właśnie po to, by każdy mógł się wypowiedzieć, także ona – dodaje Dariusz Warda.

W Jastrzębiu-Zdroju stoisko, gdzie można składać podpisy pod inicjatywą zorganizowania referendum, stanęło w pobliżu siedziby Międzygminnej Komunikacji Autobusowej. – Odzew jest duży, mimo że nie jesteśmy w ścisłym centrum miasta. Ludzie popierają naszą inicjatywę. Chcą referendum, nie chcą Zielonego Ładu, Nie chcą, by ktoś z zewnątrz mówił im, jak mają żyć – mówi Justyna Skrzynecka z biura terenowego śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” w Jastrzębiu-Zdroju. – W kolejnych dniach planujemy zbiórkę podpisów w centrum Jastrzębia. Można się spodziewać, że tam chętnych do podpisania wniosku będzie jeszcze więcej – dodaje.

10 maja ruszyła zbiórka podpisów pod ogólnopolską inicjatywą obywatelską zorganizowania referendum w sprawie odrzucenia tzw. Zielonego Ładu. Proponowane pytanie w referendum brzmi następująco: „Czy jest Pan/Pani za zobowiązaniem Prezydenta RP, Parlamentu RP, Rządu RP do odrzucenia przez Polskę polityki klimatycznej UE w obecnym kształcie, zawartej w europejskim Zielonym Ładzie?”

www.solidarnosckatowice.pl