Spotkanie Piotra Dudy z Prezydentem RP. W stronę zmian ważnych dla ludzi pracy!

• wtorek, 28 Maja 2024
  • Kraj

Spotkanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy z przewodniczącym Piotrem Dudą / fot. Przemysław Keller/KPRP

Prezydent RP Andrzej Duda i przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” spotkali się dziś w Pałacu Prezydenckim.

Podczas spotkania omówiono m.in. nadchodzącą zmianę przewodnictwa w Radzie Dialogu Społecznego, którą od października tego roku przejmie NSZZ „Solidarność”, oraz objęcie w przyszłym roku prezydencji w Radzie UE przez Rzeczpospolitą Polską. Przewodniczący Piotr Duda wyraził przekonanie, że dzięki tym zmianom uda się zawalczyć o ważne, z punktu widzenia Związku, zmiany.

Potrzebna zmiana ustawy o referendum

Szczególną uwagę zwrócono na te związane z forsowaną obecnie przez unijne instytucje polityką klimatyczną, przeciwko której protestuje Związek. Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” przekazał informacje o proteście Solidarności pracowniczej i rolniczej, który odbył się z inicjatywy Związku 10 maja w Warszawie. Przekazał także informację o zaplanowanych działaniach, jakie w dalszej kolejności podejmie Solidarność, w tym o akcji zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum ogólnokrajowe w sprawie tzw. Zielonego Ładu.

Piotr Duda przedstawił także Prezydentowi propozycję dokonania zmian w ustawie o referendum ogólnokrajowym, która polegałaby na tym, że oprócz dotychczasowego trybu przeprowadzania referendum ogólnokrajowego z inicjatywy obywateli, przy zebraniu określonej liczby podpisów pod wnioskiem, takie referendum musiałoby odbyć się obligatoryjnie. Zdaniem przewodniczącego to zapobiegłoby zablokowaniu referendum w Sejmie i pozwoliłoby na przeprowadzenie go zgodnie z wolą obywateli, niezależnie od większości parlamentarnej.

Zwolnienia grupowe to dramat dla lokalnej społeczności

Podczas spotkania omawiano także sprawy związane z sytuacją pracowników w Polsce. Przewodniczący Piotr Duda przedstawiał zagrożenia, które wynikają z zapowiadanych oraz przeprowadzanych już zwolnień grupowych w wielu firmach. W ostatnich dniach NSZZ „Solidarność” jest poruszony zapowiedzią likwidacji Walcowni Rur „Andrzej” w Zawadzkiem, co wiąże się z bezpośrednią utratą pracy przez ponad 430 osób. Przewodniczący mówił także o tym, że zamknięcie zakładu wpłynie na lokalny rynek, co doprowadzi do utraty miejsc pracy dla kolejnych setek pracowników. Łączna szacowana przez NSZZ „Solidarność” liczba osób zagrożonych utratą pracy to ponad 1200 osób. Przewodniczący zaapelował także o podjęcie niezbędnych działań mających na celu zabezpieczenie zwalnianych pracowników.

Piotr Duda wyraził także oburzenie odnośnie do trybu, w jakim poinformowano o wszczęciu procesu likwidacji zakładu przedstawicieli związków zawodowych. Stało się to tuż przed ogłoszeniem tej informacji wszystkim pracownikom. – Taki sposób informowania przedstawicieli pracowników jest absolutnie niedopuszczalny – podkreślił.

Rozmowy dotyczyły także sytuacji pracowników Poczty Polskiej w związku z apelem, jaki NSZZ „Solidarność” pracowników Poczty Polskiej przekazał Prezydentowi. W apelu związkowcy przedstawili dramatyczną sytuację samej Poczty oraz widmo zwolnienia 60 tys. jej pracowników.

Rok bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Tematem spotkania było także polskie Gimnazjum im. Longina Komołowskiego w Połukniu na Litwie. Przewodniczący Piotr Duda zaapelował do Prezydenta o interwencję, aby nie dopuścić do likwidacji tej ważnej dla litewskiej Polonii placówki.

Przewodniczący NSZZ „Solidarność” przedstawiał także działania, jakie Związek zamierza podjąć w związku z nadchodzącą 40. rocznicą męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz obchodzonym w Związku Rokiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Spotkanie było okazją do ponowienia zaproszenia Prezydenta na najbliższą Ogólnopolską Pielgrzymkę Ludzi Pracy na Jasną Górę, która obędzie się tradycyjnie w trzecią sobotę i niedzielę września. W związku z nadchodzącą 45. rocznicą powstania NSZZ „Solidarność” Piotr Duda zaprosił także Prezydenta na najbliższy Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność”.

CZYTAJ TAKŻE: Atak na kolumnę prezydenta Dudy. Zatrzymano 39-latka

źródło: tysol.pl