Związkowcy z Poczty Polskiej napisali list do premiera. Oczekują „natychmiastowego wsparcia”

• piątek, 24 Maja 2024
  • Branże

fot. Śląsko-Dąbrowska "Solidarność"

„Zwracamy się z prośbą o udzielenie zdecydowanego i natychmiastowego wsparcia w walce o zatrzymanie demontażu i likwidacji Poczty Polskiej i niezwłoczne podjęcie poważnej debaty o przyszłości Poczty Polskiej w państwie i społeczeństwie” – zaapelowali do premiera Tuska związkowcy.

Reprezentatywne organizacje związkowe zrzeszające przeszło 1/3 wszystkich zatrudnionych w Poczcie Polskiej – OM NSZZ „Solidarność” i Związek Zawodowy Pracowników Poczty – skierowały 21 maja pismo do premiera Donalda Tuska.

Związkowcy zaznaczyli, że przez ostatnie dwie dekady kolejne zarządy spółki doprowadziły Pocztę do „zapaści, wewnętrznego rozbicia i utraty dobrego wizerunku”.

Przypomnieli, że w 2008 roku rząd doprowadził do komercjalizacji i przekształcenia Poczty w spółkę akcyjną, co odcięło ją od pomocy publicznej. Następnie od 2013 roku Poczta była zobowiązana świadczyć usługę powszechną, co tylko pogłębiło straty finansowe.

Zdaniem związkowców spółka była zaniedbywana, w czasie gdy sektor pocztowy przechodził transformację, co doprowadziło do opóźnień.

Podkreślili, że tylko w 2024 roku pracę może utracić nawet 10 tys. zatrudnionych w Poczcie, a więc co szósty pracownik. W ich ocenie skutkiem działań obecnego Zarządu będzie „całkowita zapaść Poczty Polskiej” czy niezdolność do realizowania powierzonych zadań.

Przestrzegli również przed próbą likwidacji spółki, która ma strategiczne znaczenie dla państwa polskiego.

– Zwracamy się z prośbą o udzielenie zdecydowanego i natychmiastowego wsparcia w walce o zatrzymanie demontażu i likwidacji Poczty Polskiej i niezwłoczne podjęcie poważnej debaty o przyszłości Poczty Polskiej w państwie i społeczeństwie – zaapelowali do premiera Tuska.

Zaplanowane spotkania

Związkowcy przekazali również, że 27 maja w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” z inicjatywy Agnieszki Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, odbędzie się spotkanie z przedstawicielami pocztowych związków zawodowych będących w sporze zbiorowym z pracodawcą. Na spotkanie zaproszeni zostali również Zarząd Poczty Polskiej oraz minister aktywów państwowych – odpowiedzialny za wykonywanie zadań w zakresie dotyczącym sektora usług pocztowych.

Z kolei 29 maja również w CPS „Dialog” w Warszawie jest zaplanowane posiedzenie Zespołu problemowego ds. polityki gospodarczej i rynku pracy Rady Dialogu Społecznego. Tematem obrad będzie debata dotycząca sytuacji w Poczcie Polskiej SA ze szczególnym uwzględnieniem kwestii problemów i wyzwań, przed którymi stoi Poczta Polska SA. Na to spotkanie zaproszeni zostali reprezentanci Rady Krajowego Sekretariatu Łączności NSZZ „Solidarność”.