Kolejarska „S” sprzeciwia się wysłaniu 30 proc. pracowników PKP Cargo na tzw. nieświadczenie pracy

• środa, 15 Maja 2024
  • Branże

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 100

W ocenie kolejarskiej Solidarności przedstawiony przez zarząd PKP Cargo plan poprawy finansów spółki poprzez wysłanie do 30 proc. załogi na tzw. nieświadczenie pracy jest nie do zaakceptowania. Związkowcy podkreślają, że istnieje wiele innych sposobów na poprawę płynności finansowej największego towarowego przewoźnika kolejowego w Polsce.

W piśmie skierowanym 10 maja do pracowników i kolejarskich związków zawodowych zarząd PKP Cargo poinformował, że program kierowania pracowników na nieświadczenie pracy rozpocznie się już 1 czerwca tego roku. Kilka dni wcześniej, 7 maja, przedstawiciele central związkowych napisali pismo do pracodawcy, w którym zwrócili uwagę na konieczność wprowadzenia działań naprawczych i wskazali kilka możliwych rozwiązań. Żadne z nich nie wiązało się z wprowadzeniem nieświadczenia pracy.

„Zarząd okłamał pracowników”

– Informując, że wprowadzenie tzw. nieświadczenia pracy jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom związków zawodowych, zarząd okłamał pracowników. Oszukał też nas, bo podczas spotkania 7 maja obiecał, że pod koniec tego miesiąca przedstawi propozycje, dzięki którym spółka będzie mogła złapać oddech. Tymczasem postanowił po prostu problem przerzucić na barki pracowników – mówi Jan Majder, przewodniczący Solidarności w PKP Cargo.

„Spółka musiała zrezygnować z części kontraktów”

Z informacji przekazywanych przez zarząd PKP Cargo wynika, że w pierwszym kwartale tego roku spółka przyniosła ponad 118 mln zł strat netto. To diametralne pogorszenie kondycji firmy, bo w analogicznym okresie ubiegłego roku przewoźnik odnotował zysk przekraczający 104 mln zł. Związkowcy podkreślają, że jednym z powodów tej sytuacji jest nałożenie na PKP Cargo obowiązku przewozu węgla. – W latach 2022/2023 na mocy decyzji premiera PKP Cargo zostało zobligowane przez Ministerstwo Aktywów Państwowych do przewozu węgla w okresie jego braku na rynku. Aby móc to zobowiązanie zrealizować, spółka musiała zrezygnować z części kontraktów. Miała w zamian otrzymać rekompensatę liczoną w setkach milionów złotych. Z informacji, które posiadamy, wynika, że żadna rekompensata nie została wypłacona – podkreśla szef Solidarności w PKP Cargo.

CZYTAJ TAKŻE: W Jelczu-Laskowicach wspominano ks. Jerzego Popiełuszkę

źródło: NSZZ „S” Region Śląsko-Dąbrowski