„W związku z zapowiedzią zrównania uposażeń tylko w pierwszych grupach zaszeregowań w poszczególnych służbach mundurowych, dla nowo przyjętych funkcjonariuszy, z uposażeniami żołnierzy zawodowych, organizacje NSZZ „Solidarność” działające w służbach mundurowych, krytycznie oceniają takie rozwiązania” – napisano we wspólnym stanowisku NSZZ „Solidarność” Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Straży Granicznej i Służby Więziennej.
Autorzy stanowiska stoją na stanowisku, że tego typu rozwiązania powinny dotyczyć wszystkich funkcjonariuszy, niezależnie od grupy zaszeregowania, w każdej ze służb mundurowych. „Tylko takie działanie zwiększy konkurencyjność i atrakcyjność służby w formacjach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne państwa” – przekonują.
Takimi działaniami demoluje się siatkę płac
– Takimi działaniami ministerstwo demoluje siatkę płac. Zamiast motywować funkcjonariuszy tworzy się system demotywacyjny bo jak nazwać sytuację, w której pierwszy awans młodego strażaka bądź policjanta będzie się wiązał z obniżeniem uposażenia?
– pyta Bartłomiej Mickiewicz, zastępca przewodniczącego NSZZ „Solidarność” i przewodniczący Krajowego Sekretariatu Służb Publicznych NSZZ „Solidarność”.
Przewodniczący Mickiewicz przekonuje, że w ostatnich latach kilkukrotnie podejmowano próby podnoszenia uposażeń wybranym grupom zaszeregowania, co miało mieć na celu poprawę motywacji do służby oraz zwiększenie liczby kandydatów wstępujących do służby (podniesienie mnożników w grupach 1-8, czy też w grupach 2-5), jednak działania te przyniosły zupełnie odwrotny od zamierzonego efekt.
– Pracując nad kształtem podwyżek w dwóch ostatnich latach wspólnie ze stroną służbową dążyliśmy do wyprost odwrotnych rozwiązań. Miały one na celu sprawić, że każdy awans będzie miał wymierne odzwierciedlenie w wynagrodzeniu
– podkreśla Bartłomiej Mickiewicz.
Zaprzepaszczenie wcześniejszych działań
– Teraz to wszystko zostanie zaprzepaszczone. Na pewno perspektywa obniżenia uposażenia po maksymalnie trzech latach nie zachęci nikogo do podjęcia służby. Dodatkowo takie pomysły MSWiA bardzo negatywnie odbierane są przez funkcjonariuszy, którzy już tą służbę pełnią
– dodaje Bartłomiej Mickiewicz.
„Z związku z powyższym oczekujemy i wzywamy stronę rządową, do podjęcia dialogu w celu wypracowania systemowych rozwiązań zmierzających do zrównania uposażeń funkcjonariuszy z poborami żołnierzy zawodowych, jak również wysokości świadczeń o charakterze socjalnym” – piszą przedstawiciele funkcjonariuszy służb mundurowych w stanowisku.
CZYTAJ TAKŻE: Piotr Duda: Dialog został kompletnie zerwany. „S” zaprezentowała pytanie referendalne ws. Zielonego Ładu
źródło: tysol.pl