IndustriAll Europe i Ceemet, europejska organizacja pracodawców reprezentująca sektor MET, przedstawiły wspólne priorytety przed wyborami do UE w 2024 r.
Europejski przemysł metalowy inżynieryjny i technologiczny (w skrócie sektor MET) odpowiada za ponad 17 milionów bezpośrednich i 35 milionów pośrednich miejsc pracy w UE. Stanowią one kręgosłup europejskiej gospodarki. Wszyscy wiemy o wyzwaniach stojących przed sektorem MET wynikających z utrzymujących się skutków pandemii Covid- 19, zakłóceń w łańcuchach dostaw, które pokazują silną zależność UE od innych państw. Na sektor oddziałuje rosyjska agresja na Ukrainę czy kryzys energetyczny.
W tym kontekście i w perspektywie wyborów europejskich w 2024 r. IndustriAll Europe i Ceemet określiły swoje priorytety dla europejskiego sektora MET, wzywając do całościowych strategii na poziomie europejskim w celu sprostania różnym wyzwaniom stojącym przed przemysłem. Isabelle Barthès, zastępca sekretarza generalnego IndustriAll Europe podkreśla, że wspólne wysiłki związków zawodowych i pracodawców pokazują pilną potrzebę sprostania wyzwaniom stojącym przed europejskim przemysłem MET. Solidne i wspierające ramy polityczne oraz dialog społeczny na wszystkich poziomach są ważniejsze niż kiedykolwiek, aby zapewnić wysokiej jakości miejsca pracy w europejskim sektorze MET i uniknąć fundamentalnych kryzysów w niektórych branżach.
Strony stanowiska podkreślają:
→ Solidna strategia przemysłowa na rzecz wysokiej jakości miejsc pracy w Europie
Partnerzy społeczni zgadzają się, że kompleksowa strategia przemysłowa w Europie jest niezbędna do tworzenia wysokiej jakości miejsc pracy w przemyśle i zapewnienia konkurencyjności przedsiębiorstw MET w obliczu globalnych konkurentów, takich jak USA i Chiny. Strategia ta powinna koncentrować się na promowaniu równych warunków działania, zwiększaniu inwestycji, promowaniu transformacji ekologicznej i cyfrowej oraz zapewnianiu skutecznego przewidywania i zarządzania tymi transformacjami za pomocą ram sprawiedliwej transformacji.
→ Stabilne i spójne otoczenie regulacyjne dla sektora
Stworzenie stabilnego otoczenia regulacyjnego ma kluczowe znaczenie dla sektora MET, aby poradzić sobie z wysoce złożoną, konkurencyjną, szybko zmieniającą się zglobalizowaną gospodarką i zmianami technologicznymi. Regulacje wysokiej jakości są koniecznością i w tym celu UE powinna zaproponować usprawnione regulacje, usunąć bariery, w tym dla mobilności transgranicznej i mobilności pracowników, przeprowadzić oceny skutków i kontrole konkurencyjności oraz zapewnić lepsze prawodawstwo, które spełnia potrzeby pracowników, przedsiębiorstw i związków zawodowych, promując w ten sposób dobrze funkcjonujący rynek wewnętrzny.
→ Program przekwalifikowania i podnoszenia kwalifikacji
Odnowiona strategia przemysłowa musi nadać priorytet inicjatywom w zakresie przekwalifikowania i podnoszenia kwalifikacji, aby dostosować się do zmian technologicznych oraz wspierać transformację ekologiczną i cyfrową. Polityka powinna koncentrować się na ciągłym kształceniu i szkoleniu zawodowym, angażować partnerów społecznych, wspierać MŚP, dzielić się najlepszymi praktykami, inwestować w edukację STEM (Nazwa STEM to akronim pierwszych liter angielskich wyrazów: Science (Nauka), Technology (Technologia), Engineering (Inżynieria), Mathematics (Matematyka) i przewidywać przyszłe potrzeby w zakresie umiejętności, aby zapewnić wykwalifikowaną siłę roboczą.
→ Dialog społeczny i zaangażowanie partnerów społecznych
Dialog społeczny jest kluczem do sprostania wyzwaniom rynku pracy i dostosowania się do zmian. Sektorowi partnerzy społeczni na szczeblu krajowym odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu warunków pracy, ustalaniu płac i formułowaniu polityki. Decydenci polityczni powinni szanować ich autonomię i angażować ich w politykę związaną z zatrudnieniem, aby zapewnić kompleksowe rozwiązania.
Na poziomie UE decydenci polityczni powinni konsekwentnie konsultować się z partnerami społecznymi w odpowiednich ramach czasowych w sprawie inicjatyw dotyczących zatrudnienia i rynku pracy, biorąc pod uwagę ich uprzywilejowaną rolę na mocy TFUE.
→ Równe warunki konkurencji na świecie
Utrzymanie uczciwych warunków handlowych, promowanie zrównoważonego rozwoju, zapewnienie równych szans dla przedsiębiorstw z UE i ochrona miejsc pracy pracowników mają kluczowe znaczenie w globalnej konkurencji. UE musi zwalczać nieuczciwą konkurencję, dywersyfikować dostawy surowców, przestrzegać zasad handlu i dążyć do dostosowania polityki handlowej do zrównoważonego rozwoju gospodarczego sprzyjającego włączeniu społecznemu, aby chronić konkurencyjność europejskiego przemysłu wytwórczego.
Delphine Rudelli, dyrektor generalna Ceemet wskazuje, że europejski przemysł MET jest kręgosłupem europejskiej gospodarki. Nadszedł czas na wzmocnienie inicjatyw w zakresie podnoszenia i zmiany kwalifikacji w przemyśle, przy jednoczesnym zapewnieniu aktywnego zaangażowania partnerów społecznych w rozwój rynku pracy i polityk związanych z umiejętnościami. Ponadto należy wprowadzić szybkie i uproszczone otoczenie regulacyjne dla przedsiębiorstw MET, aby mogły one pozostać konkurencyjne i nadal tworzyć wysokiej jakości miejsca pracy w celu wzmocnienia europejskiej bazy przemysłowej.
Przedstawione stanowisko można znaleźć tutaj (w języku angielskim)
bs