W Przemyślu powstaje pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki

• czwartek, 22 Lutego 2024
  • Regiony

Odsłonięcie pomnika ks. Jerzego wykonanego z brązu planowane jest na październik tego roku.

Kierując się duchem należnej wdzięczności i pragnieniem uczczenia pamięci wielkiego człowieka, kapłana i męczennika Przemyska Solidarność podjęła się dzieła wzniesienia pomnika bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Przemyślu. W tym celu, w styczniu 2022 roku został powołany Społeczny Komitet Budowy Pomnika Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w tym mieście. Prace nad monumentem nabierają tempa. Odsłonięcie pomnika ks. Jerzego wykonanego z brązu i liczącego ponad 2 metry wysokości, na którym kapłan trzyma gałązkę palmy przyciśniętą do piersi, planowane jest na październik br. Pomnik ma stanąć na placu Katedralnym w Przemyślu. Artystą, któremu powierzono jego wykonanie jest Eliasz Dyrow z Jarosławia.

Kliknij, by zobaczyć materiał video jak tworzony jest pomnik ks. Jerzego.

Patron Solidarności

Związkowcy podkreślają, że ich obowiązkiem jest oddanie hołdu bł. ks. Jerzemu Popiełuszce patronowi NSZZ „Solidarność” – kapłanowi, który gromadził tysiące ludzi, kształtował postawy oraz budował solidarność międzyludzką i w godny sposób upamiętnienie jego osoby, co zamierzamy uczynić w formie pomnika, który stanie w miejsce istniejącego już kamienia.

– Bł. ks. Popiełuszko jest postacią ściśle związaną z Solidarnością. To było dla nas oczywiste, że musimy Jego pamięć uczcić i przypomnieć młodym pokoleniom. Związek zawodowy „S”, kapłani, bł. ks. Popiełuszko, lata 80 – to jest początek odzyskiwania niepodległości – mówił Szymon Wawrzyszko, przewodniczący Zarządu Regionu Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność” na antenie TVP Rzeszów.

Na terenie Miasta znajdują dwa miejsca upamiętniające postać bł. ks. Jerzego: okolicznościowa tablica przy parafii Świętej Trójcy oraz kamień usytuowany w sąsiedztwie Archikatedry Przemyskiej.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku XXXI Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” ogłosił rok 2024 Rokiem bł. księdza Jerzego Popiełuszki w związku z 40. rocznicą męczeńskiej śmierci Patrona „Solidarności”.

CZYTAJ WIĘCEJ: Przemyska Solidarność apeluje o wsparcie budowy pomnika bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Przemyślu

ZOBACZ TAKŻE: Ks. Jerzy Popiełuszko: Musimy być wolni duchowo, nawet wtedy, kiedy jesteśmy zniewoleni zewnętrznie

źródło: tysol.pl