[WIDEO] Piotr Duda: Solidarność idzie na MAKSA

• piątek, 09 Lutego 2024
  • Regiony

– Jak zawsze, Solidarność idzie na maksa. Dzisiaj nie wyobrażam sobie innej sytuacji i decyzji parlamentarzystów, jak skierowanie po raz drugi projektu do sejmowej Komisji Pracy, Polityki Społecznej i Rodziny i mam nadzieję, że tam nie utknie, tak jak w poprzedniej kadencji – mówił przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „S” Piotr Duda w Sejmie, tuż przed czytaniem obywatelskiego projektu „Solidarności” ws. wprowadzenia emerytur stażowych.

14. postulat

O emerytury stażowe Solidarność walczy już od niemal 44 lat. W 1980 roku to rozwiązanie było treścią 14. Postulatu Sierpniowego. Związek nigdy o emeryturach stażowych nie zapomniał. W 2015 i 2020 roku stażówki były wpisywane w umowy programowe, jakie Solidarność podpisywała z kandydatem na prezydenta Andrzejem Dudą. Wreszcie, gdy w 2021 roku związek nie mógł doczekać się inicjatywy w tej sprawie ze strony władz, sam opracował projekt, zebrał pod nim 235 tys. podpisów. We wrześniu 2021 roku w ramach obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej projekt został złożony w Sejmie, a w grudniu tego roku odbyło się jego pierwsze czytanie (sprawozdawał go wówczas z ramienia Solidarności prof. Marcin Zieleniecki). Potem jednak utknął w sejmowej komisji. Projekt po końcu poprzedniej kadencji nie uległ dyskontynuacji i wobec tego mógł zostać ponownie skierowany do czytania. Sprawozdawcą projektu powtórnie był prof. Marcin Zieleniecki. – Dzisiaj ten postulat długo oczekiwany przez polskich pracowników i związkowców mam nadzieję, że zostanie wreszcie spełniony – mówił pod koniec stycznia Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

źródło: tysol.pl