Nie tylko rolnicy. Wielki strajk na niemieckich lotniskach

• środa, 07 Lutego 2024
  • Branże

Strajk na lotnisku w Monachium / fot. PAP/EPA/ANNA SZILAGYI

Pracownicy Lufthansy domagają się wyższych wynagrodzeń. Strajk ostrzegawczy trwa na pięciu niemieckich lotniskach.

Nawet 100 tysięcy pasażerów może mieć problemy z lotami na największych niemieckich lotniskach. To efekt strajku ostrzegawczego personelu naziemnego Lufthansy, który rozpoczął się o 4 rano i potrwa przez 27 godzin. Zakłócenia występują na lotniskach w Berlinie, Frankfurcie, Monachium, Hamburgu i Dusseldorfie.

Przedwczoraj, niemiecki przewoźnik szacował, że 7 lutego odbędzie się jedynie 10-20 procent zaplanowanych lotów. Jak donosi dzisiaj portal DW, Lufthansa odwołała niemal 90 procent z około 1000 planowanych lotów.

Za akcją stoi jeden z największych na świecie związków zawodowych, niemiecki Vereinte Dienstleistungsgewerkschaft w skrócie „ver.di” lub po prostu Verdi.

Żądania pracowników

Spór odbywa się na tle płacowym. Związkowcy domagają się podwyżki w wysokości 12,5 procent lub co najmniej 500 euro miesięcznie dla blisko 25 tysięcy pracowników. Ponadto chcą przyznania premii inflacyjnej w kwocie 3000 euro.

Kilkugodzinne lub jednodniowe strajki ostrzegawcze są jednym ze sposobów, które niemiecki związek zawodowy stosuje w negocjacjach z pracodawcami.

W zeszły czwartek Verdi wezwał do jednodniowego strajku pracowników ochrony na głównych niemieckich lotniskach. Następnie, 2 lutego, związkowcy rozpoczęli 24-godzinny strajk, który spowodował utrudnienia w ruchu autobusowym i tramwajowym w 80 miastach na terenie Niemiec. W Verdi zrzeszonych jest ok. 90 tys. pracowników transportu, którzy w zeszły piątek domagali się poprawy warunków pracy.

Źródło: euronews.com / dw.com / tysol.pl