5 lutego wręczono Markowi Piórkowi wypowiedzenie umowy o pracę. Problem w tym, że jest to pracownik, którego stosunek pracy objęty jest szczególną ochroną jako działacza Solidarności, członka zespołu ds. negocjacji Regulaminów: Wynagradzania i Pracy w Zarządzie Lokali Miejskich. Marek Piórek od dwóch lat pełni także funkcję Męża Zaufania w Zarządzie Lokali Miejskich w Łodzi. Zakładowa Solidarność twierdzi, że zwolnienie jest bezprawne.
Komisja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” Pracowników Administracji twierdzi, że wręczając wypowiedzenie panu Markowi Piórkowi, złamano prawo po pierwsze dlatego, iż nie czekano na opinię w tej sprawie zakładowej Solidarności.
Dzisiaj zgodnie z terminem przewidzianym w ustawie o związkach zawodowych Komisja Międzyzakładowa udzieliła odpowiedzi pani dyrektor ws. zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę członkowi zespołu ds. negocjacji Regulaminów: Wynagradzania i Pracy w Zarządzie Lokali Miejskich oraz pełniącemu od dwóch lat funkcję Męża Zaufania w Zarządzie Lokali Miejskich. Jak się dowiedzieliśmy, pracodawca nie czekając na opinię, wręczył w dniu wczorajszym koledze wypowiedzenie umowy o pracę, czym złamał prawo i wszelkie zasady dialogu społecznego – przekazują związkowcy.
„Pozbycie się z jednostki twardego negocjatora”
W opinii napisano m.in. : „W ocenie Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowików Administracji jednym z rzeczywistych powodów wypowiedzenia przez Panią Dyrektor umowy o pracę zawartej z Panem Markiem Piórkiem, jest pozbycie się z jednostki samorządowej twardego negocjatora, który nieprzejednanie stoi na stanowisku, że podstawowym warunkiem zawarcia porozumienia pomiędzy związkiem zawodowym, a pracodawcą w sprawie dokonania zmian w regulaminie wynagradzania Zarządu Lokali Miejskich jest wprowadzenie comiesięcznej premii regulaminowej”.
Autorzy opinii podkreślają, że Marek Piórek prowadzi aktywną działalność związkową „wyłącznie w zakresie prerogatyw i kompetencji udzielonych mu przez Komisję Międzyzakładową NSZZ „Solidarność Pracowników Administracji”. Dodają, że jego działalność została wysoko oceniona przez członków związku i pozostałych pracowników.
„Konkludując, przyczyny wypowiedzenia są pozorne i niekonkretne, a faktyczną przyczyną zamiaru wypowiedzenia jest bezpośrednia chęć ingerowania pracodawcy w działalność niezależnych organów takich jak związek zawodowy i Mąż Zaufania.
Działanie pracodawcy ocenili jako „wysoce nieetyczne, bezzasadne i podważające zaufanie do Dyrektora Zarządu Lokali Miejskich” – napisano w opinii.
Żądają natychmiastowego cofnięcia oświadczenia woli Pracodawcy
Dzisiaj Komisja Międzyzakładowa wystąpiła do pracodawcy z wnioskiem o niezwłoczne przywrócenie do pracy bezprawnie zwolnionego pracownika.
Komisja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” Pracowników Administracji żąda natychmiastowego cofnięcia oświadczenia woli Pracodawcy z dnia 05.02.2024 roku o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem z Panem, Markiem Piórkiem. (…) Pracodawca wypowiedział wyżej wymienionemu stosunek pracy z naruszeniem praw i wolności związkowych, nie uzyskując zgody Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Administracji na rozwiązanie z Panem Markiem Piórkiem umowy o pracę, co więcej Pracodawca wypowiedział umowę o pracę przed końcem terminu, w którym to strona społeczna mogła zająć stanowisko w sprawie. Pismo organizacji związkowej o braku zgody na rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem wpłynęło po dokonaniu czynności przez Pracodawcę” – napisano w przekazanym Pracodawcy stanowisku.
Źródło: tysol.pl