„Chcemy godnie zarabiać”. Solidarność wszczęła spór zbiorowy w Animex Foods

• wtorek, 06 Lutego 2024
  • Branże

Fabryka Animex Food w Iławie / fot. KSPS NSZZ "S"

Trwa spór zbiorowy w fabryce przetwórstwa drobiu Animex Foods w Iławie. 23 stycznia Organizacja Zakładowa Solidarność przedstawiła swoje żądania płacowe, związane głównie z podwyżką minimalnej pensji w kraju oraz różnicą zarobków, w porównaniu do innych zakładów tej marki w Polsce. „Chcemy odpowiednich wynagrodzeń za naszą pracę ” – mówią pracownicy fabryki. Zakład jest oddziałem koncernu Smithfield w Polsce działającego pod nazwą – Animex Foods sp. z.o.o.

Negocjacje płacowe prowadzone przez NSZZ „Solidarność” jak dotąd nie przyniosły oczekiwanego przez pracowników rezultatu.

Rozmowy

Związek w dniu 23 stycznia przedstawił żądania pracodawcy. W dniu 29 stycznia odbyły się rozmowy z przedstawicielami pracodawcy.
NSZZ „Solidarność” nakłania zarząd firmy do podjęcia decyzji, które usatysfakcjonowałyby obie strony. W związku z tym organizacja związkowa oczekuje propozycji pracodawców możliwie jak najbardziej zbliżonych do oczekiwań pracowników.

Pracownicy Iławskiego oddziału przekonują, że zarabiają mniej od koleżanek i kolegów z innych fabryk Animexu. Spora część załogi otrzymuje minimalne wynagrodzenie.

Zgodnie z procedurą prowadzenia sporu zbiorowego odbywają się teraz rokowania.

– Wyrażamy nadzieję, że kolejne spotkania nie pozostaną tylko formalnym obowiązkiem, ale realną dyskusją o możliwościach podniesienia naszych pensji – mówią przedstawiciele Solidarności.

Źródło: KSPS NSZZ „S”/NSZZ „S” Region Warmińsko-Mazurski / tysol.pl