Solidarność w zielonogórskim PUP grozi strajkiem

• czwartek, 01 Lutego 2024
  • Regiony

/ Logo NSZZ "Solidarność"

Chodzi o wstrzymanie dotacji celowej na utrzymanie Powiatowego Urzędu Pracy w Zielonej Górze.

Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” w Powiatowym Urzędzie Pracy w Zielonej Górze podjęła decyzję, że od 5 lutego 2024 roku rozpocznie akcję protestacyjną z powodu wstrzymania dotacji celowej na utrzymanie PUP przez Prezydenta Miasta Janusza Kubickiego.

Związkowcy obawiają się nie tylko pogorszenia warunków pracy, ale wręcz likwidacji „największej w województwie placówki mającej duże doświadczenie i bardzo skutecznej w zakresie promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej”.

Wsparcie akcji protestacyjnej przy użyciu „wszelkiej przewidzianej prawem pomocy” zadeklarowało Prezydium Zarządu Regionu zielonogórskiej Solidarności.

W grę wchodzi strajk

Rzecznik prasowy zielonogórskiej „S” Bożena Pierzgalska wskazała, że „dodatkowym, społecznym efektem braku woli porozumienia ze strony Prezydenta Zielonej Góry może być podjęcie prze Powiat Zielonogórski decyzji o przeniesieniu od 1 marca 2024 roku obsługi mieszkańców Zielonej Góry do Sulechowa”.

„Związkowcy zrzeszeni w NSZZ «Solidarność» i pracownicy PUP są zdeterminowani w obronie swoich miejsc pracy i zamierzają prowadzić akcję do skutku, nawet gdyby miało to przyjąć formę strajku. Nie zgadzają się na pełnienie roli zakładników w urzędniczych kalkulacjach. Mamy nadzieję, że prezydent Janusz Kubicki przekaże bezzwłocznie będące w jego dyspozycji fundusze, co pozwoli uniknąć ostatecznych rozwiązań” – czytamy w komunikacie prasowym zielonogórskiej Solidarności.