Związkowcy z JSW weszli w spór zbiorowy z zarządem ws. wzrostu wynagrodzeń

• poniedziałek, 29 Stycznia 2024
  • Branże

Siedziba JSW SA / fot. www.solidarnoscgornicza.org.pl

Związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) weszli w spór zbiorowy z zarządem spółki wobec – jak podali – braku odpowiedzi na ich żądania płacowe. Wcześniej zażądali, aby w 2024 r. płace ponad 21-tysięcznej załogi JSW wzrosły co najmniej o 1 pkt proc. powyżej ubiegłorocznej inflacji.

„W związku z brakiem odpowiedzi Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. w sprawie żądania wzrostu wynagrodzeń uwzględniającego poziom wykonanej inflacji za rok 2023 plus 1 punkt procentowy, Reprezentatywne Związki Zawodowe weszły z dniem 26 stycznia 2023 r. w spór zbiorowy” – napisano we wpisie na facebooku związków JSW.

„Nie ma naszej zgody na obniżanie realnej płacy”

„Nie ma naszej zgody na obniżanie realnej płacy pracowników JSW S.A.” – dodano we wpisie.

W ub. roku wynagrodzenia pracowników JSW wzrosły średnio o 15,4 proc. Załoga otrzymała także dwie jednorazowe nagrody: 21 lipca i 27 października. W listopadzie ub. roku związkowcy rozpoczęli procedurę zmierzającą do ustalenia wysokości podwyżek w 2024 r.

„Reprezentatywne Organizacje Związkowe w JSW SA zwróciły się z żądaniem umieszczenia w opracowanych Planach Techniczno-Ekonomicznych Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA wskaźnika wzrostu wynagrodzeń na rok 2024. Minimalnym wskaźnikiem, który powinien być ujęty w założeniach do Planu Techniczno-Ekonomicznego, powinien wynosić poziom inflacji za rok 2023 plus jeden punkt procentowy” – poinformowała strona społeczna na początku listopada.

Zarząd milczy

„Z żądaniem tym wystąpiliśmy do Zarządu JSW SA oraz do Dyrekcji każdej kopalni w składzie Spółki oraz Zakładu Wsparcia Produkcji JSW” – podały działające w spółce reprezentatywne związki: NSZZ „Solidarność”, Kadra i Federacja Związków Zawodowych Górników JSW.

Zarząd firmy nie skomentował związkowych żądań.

Źródło: PAP / tysol.pl